"Lustrzane odbicie 30‑latków". Wyjątkowy spektakl "Szczekające Psy" w Teatrze TrzyRzecze
Premiera sztuki miała miejsce w maju 1999 r. w Bush Theatre w Nowym Jorku.
26.08.2016 14:41
*3 września o godz. 19:00 w "Teatrze TrzyRzecze" w Warszawie odbędzie się kolejna odsłona sztuki „Dogs Barking” ( "Szczekające Psy" ) Richarda Zajdlica. Spektakl, który zdobył międzynarodowe uznanie reżyseruje Maciej Wiktor. Stworzono projekt na najwyższym poziomie, oparty na wyjątkowej dbałości o szczegóły profesjonalnej produkcji spektaklu. *
Premiera spektaklu miała miejsce w maju 1999 r. w Bush Theatre w Nowym Jorku. „Dogs Barking” to sztuka niewątpliwie osadzona we współczesnych realiach. Portret wielkomiejskich karierowiczów umiejscowiony w latach ’90 w Londynie, w niczym nie odbiega od dzisiejszego krajobrazu Warszawy.
"Szczekające Psy"
Akcja rozgrywa się w mieszkaniu Alex – 30 letniej buisness women, która próbuje rozwiązać sprawy mieszkaniowe ze swoim byłym partnerem – Neil’em. Emocjonalna przemoc, którą bohaterzy zaczynają wobec siebie stosować eskaluje. Autor bierze pod lupę relację romantyczną, siostrzaną i przyjacielską, doprowadzając swoich bohaterów do wściekłości na miarę tytułowych
psów.
Zamysłem reżysera i aktorów jest jednak nie tworzenie spektaklu obyczajowego w proporcji 1:1, ale w kontrze do normalnych problemów i dialogów bohaterów sztuki, pragną stworzyć odrealnioną, koszmarno-baśniową oprawę tej sztuki, odnosząc ją do „Piotrusia Pana”. Ten wieczny chłopiec uciekający od odpowiedzialności za swoje czyny, jest ich kluczem do odczytania tego tekstu i otwarcia w nim nowego pokładu znaczeń.
Lustrzane odbicie pokolenia 30-latków
W bohaterach sztuki, jak w zwierciadle mogą się przejrzeć dzisiejsi 30-latkowie. Każdy widz, w jednym z czwórki bohaterów znajdzie swoje odbicie. To spektakl o pokoleniu, które utknęło między zaradnością, a samodzielnością, wolnością, a braniem odpowiedzialności. Czego się boją: tego, jakie będą konsekwencję ich czynów, a może ich braku?
Opinie widzów
- Rewelacyjna, naturalna gra aktorska. Ilość emocji buzujących w człowieku po spektaklu jest przytłaczająca. Pozwala zastanowić się nad własnym życiem - ocenia jeden z widzów.
- Spektakl był wyśmienity i fascynujący uczył i bawił jednocześnie jest tak jakby z życia wzięty. Nie żałował bym pójść jeszcze raz na niego - dodaje kolejny widz.
- Spektakl o poruszających problemach związków międzyludzkich, trzymający w napięciu, świetnie zagrany, z nastrojową muzyką. Oby wszedł na stałe do repertuaru - pisze w serwisie ewejsciowki.pl Anna.
Obsada
W spektaklu główne role zagrają: Marek Hucz (Niel) - absolwent wydziału dramatu krakowskiej PWST, Ewa Kunert (Alex) – absolwentka szkoły Actors’ Temple w Londynie, coach techniki Sanforda Meisnera w Laboratorium Meisnera, Maria Patykiewicz (Vicky) - absolwentka aktorstwa metodycznego w Instytucie Teatralnym i Filmowym im. Lee Strasberga w Nowym Jorku oraz Robert Martyniak (Ray) – aktor filmowy, serialowy, współpracujący z teatrem XL w Warszawie, absolwent techniki Meisnera w Laboratorium Meisnera w Warszawie.
Reżyseria
Spektakl wyreżyseruje Maciej Wiktor. Od lat związany z filmem (reżyser, scenarzysta) i teatrem (dramaturg). Reżyseruje krótkometrażowe fabuły, które poza nagrodami w Portugalii, Argentynie, Macedonii i Polsce, były wyświetlane na festiwalach w Niemczech, Rosji, Szwecji, Serbii, Chorwacji, Ukrainie, Francji, Anglii, Irlandii, Libanie, Maroku, USA, Kanadzie, Słowenii. Ostatnia "Kłamca" była pokazywana na 40 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w tym roku.
Wyjątkowa dbałość o szczegóły
Spektakl powstał dzięki zaangażowaniu czwórki przyjaciół-aktorów, którzy postanowili wspólnie stworzyć to dzieło. Przebyli długą drogę do realizacji swojego marzenia, począwszy od przetłumaczenia angielskiej sztuki, na scenografii skończywszy. Stworzono projekt na najwyższym poziomie, oparty na wyjątkowej dbałości o szczegóły profesjonalnej produkcji spektaklu.
Bilety dostępne TUTAJ oraz w kasie teatru przy ulicy Suzina 6.