Trwa ładowanie...

Lewica chce powrotu tęczy. "Była jak wieża Eiffla"

Tęczy już nie ma, jednak wciąż wzbudza kontrowersje

Lewica chce powrotu tęczy. "Była jak wieża Eiffla"
d4glv2n
d4glv2n

Zjednoczona Lewica uważa, że rozebranie instalacji "Tęczy" było błędem i odbyło się wbrew warszawiakom. Zapowiedzieli, że będą walczyć o jej przywrócenie.

Praca autorstwa Julity Wójcik opuściła pl. Zbawiciela w piątek w godzinach porannych. Dla jednych instalacja była elementem upiększającym jedną z najpopularniejszych miejscówek w stolicy, dla innych stanowiła niepotrzebny symbol środowisk LGBTQ. Tęczę kilkukrotnie podpalano, jednak faktycznym powodem rozbiórki było wygaśnięcie umowy pomiędzy właścicielem instalacji (Instytutem Adama Mickiewicza), a Miastem Stołecznym Warszawa. Czy pozostanie w stolicy, nie wiadomo.

- Będziemy walczyć, by "Tęcza" tu wróciła, bo to dobry symbol miasta - mówili na spotkaniu zorganizowanym na pl. Zbawiciela Zjednoczonej Lewicy, czyli koalicji, którą tworzą SLD, TR, PPS, Unia Pracy i Zieloni. Na spotkaniu podkreślano, że instalacja była atrakcją turystyczną, "dzięki której Warszawa w dużej mierze żyła, a także zarabiała". - Decyzja o zdjęciu "Tęczy" mogła być zmieniona i tłumaczenie, że była instalacją czasową jest tłumaczeniem tchórzliwym. Wieża Eiffla też była instalacją czasową, a przez to, że stała się symbolem Paryża, przynosiła dochody i zbudowała wizerunek miasta, została - mówiła współprzewodnicząca Twojego Ruchu Barbara Nowacka. Ponadto przedstawiciele koalicji zgodnie stwierdzili, że uważają, iż demontaż instalacji został przeprowadzony wbrew opinii warszawiaków.**

Przedstawiciele Zjednoczonej Lewicy zapowiedzieli też, że jeśli dojdą do władzy dopilnują, by władze miasta przywróciły tę instalację. Katarzyna Piekarska z SLD powiedziała m.in., że pl. Zbawiciela bez Tęczy "jest pusty". Dodała też, że instalacja stała się w międzyczasie symbolem "Warszawy otwartej, tolerancyjnej i przyjaznej każdemu, Warszawy, która nie wyklucza". Łukasz Skurczyńskiego z partii Zieloni mówił m.in., że instalacja świetnie w komponowała się w plac. - Domykała go spełniając ważne funkcje urbanistyczne - podkreślał Skurczyński. Prawa autorskie do koncepcji "Tęczy" Instytut Adama Mickiewicza przekazał w czwartek Centrum Sztuki Współczesnej.

d4glv2n

Nie ma też jeszcze koncepcji zagospodarowania miejsca po instalacji, ale już pojawiły się głosy, by w centrum popularnego "Zbawixa" stworzyć galerię sztuki dynamicznej.

d4glv2n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4glv2n
Więcej tematów