Lewica chce powrotu tęczy. "Była jak wieża Eiffla"
Tęczy już nie ma, jednak wciąż wzbudza kontrowersje
Zjednoczona Lewica uważa, że rozebranie instalacji "Tęczy" było błędem i odbyło się wbrew warszawiakom. Zapowiedzieli, że będą walczyć o jej przywrócenie.
Praca autorstwa Julity Wójcik opuściła pl. Zbawiciela w piątek w godzinach porannych. Dla jednych instalacja była elementem upiększającym jedną z najpopularniejszych miejscówek w stolicy, dla innych stanowiła niepotrzebny symbol środowisk LGBTQ. Tęczę kilkukrotnie podpalano, jednak faktycznym powodem rozbiórki było wygaśnięcie umowy pomiędzy właścicielem instalacji (Instytutem Adama Mickiewicza), a Miastem Stołecznym Warszawa. Czy pozostanie w stolicy, nie wiadomo.
- Będziemy walczyć, by "Tęcza" tu wróciła, bo to dobry symbol miasta - mówili na spotkaniu zorganizowanym na pl. Zbawiciela Zjednoczonej Lewicy, czyli koalicji, którą tworzą SLD, TR, PPS, Unia Pracy i Zieloni. Na spotkaniu podkreślano, że instalacja była atrakcją turystyczną, "dzięki której Warszawa w dużej mierze żyła, a także zarabiała". - Decyzja o zdjęciu "Tęczy" mogła być zmieniona i tłumaczenie, że była instalacją czasową jest tłumaczeniem tchórzliwym. Wieża Eiffla też była instalacją czasową, a przez to, że stała się symbolem Paryża, przynosiła dochody i zbudowała wizerunek miasta, została - mówiła współprzewodnicząca Twojego Ruchu Barbara Nowacka. Ponadto przedstawiciele koalicji zgodnie stwierdzili, że uważają, iż demontaż instalacji został przeprowadzony wbrew opinii warszawiaków.**
Przedstawiciele Zjednoczonej Lewicy zapowiedzieli też, że jeśli dojdą do władzy dopilnują, by władze miasta przywróciły tę instalację. Katarzyna Piekarska z SLD powiedziała m.in., że pl. Zbawiciela bez Tęczy "jest pusty". Dodała też, że instalacja stała się w międzyczasie symbolem "Warszawy otwartej, tolerancyjnej i przyjaznej każdemu, Warszawy, która nie wyklucza". Łukasz Skurczyńskiego z partii Zieloni mówił m.in., że instalacja świetnie w komponowała się w plac. - Domykała go spełniając ważne funkcje urbanistyczne - podkreślał Skurczyński. Prawa autorskie do koncepcji "Tęczy" Instytut Adama Mickiewicza przekazał w czwartek Centrum Sztuki Współczesnej.
Nie ma też jeszcze koncepcji zagospodarowania miejsca po instalacji, ale już pojawiły się głosy, by w centrum popularnego "Zbawixa" stworzyć galerię sztuki dynamicznej.