RegionalneWarszawaKoncert "Muzyka w okupowanej Warszawie"

Koncert "Muzyka w okupowanej Warszawie"

Muzyka, którą grano na tajnych koncertach i w kawiarniach podczas II wojny światowej. Już dziś rozpoczyna się cykl trzech koncertów w Filharmonii Narodowej!

Koncert "Muzyka w okupowanej Warszawie"

Organizatorem wydarzenia jest Filharmonia Narodowa, a Honorowy Patronat objął nad nim, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Koncert został zaplanowany w związku z 75- rocznicą wybuchu II Wojny Światowej oraz 70-tą rocznicą Powstania Warszawskiego .

W programie usłyszymy zaledwie garstkę utworów, które przetrwały do dziś. Większość z nich została zniszczona w wyniku działań wojennych, które między innymi zniszczyły budynki Filharmonii i Opery, wraz z kolekcjami instrumentów i zbiorów nutowych o wartości trudnej do ocenienia. Nawet jeśli rękopisy kompozytorskie nie uległy spopieleniu w trakcie Powstania Warszawskiego lub już po jego kapitulacji, karty wielu partytur uległy zniszczeniu w ruinach, narażone na warunki atmosferyczne. Część rękopisów kompozytorów żyjących w okupowanej Warszawie, którzy nie byli Żydami, jak i większość twórców tych kompozycji jednak przetrwała. Tym utworom – ukrytym w piwnicach lub zakopanym, cudem odnalezionych na śmietniku albo zachowanych jedynie w postaci mikrofilmu przesłanego tajną drogą do Londynu – poświęcona jest seria koncertów Muzyka w okupowanej Warszawie. - mówi dr Katarzyna Naliwajek-Mazurek.

W dziełach tworzonych podczas wojny, nie da się ukryć uczuć, jakie w tym czasie towarzyszyły muzykom, którzy w większości powoływani do ruchu oporu, żyjący w ciągłym strachu, myśleli głównie o utracie wolności, a nawet życia. Utwory te jednak nie przejawiały smutku, czy wątków patriotycznych, tworzenie ich było swoistą odskocznią dla wielu artystów. Ujęta tu została z jednej strony muzyka pisana w owym czasie przez Witolda Lutosławskiego oraz kompozytorów pozostających w jego kręgu i należących do jego pokolenia, z drugiej zaś strony muzyka, jaką wykonywano na koncertach tajnych i w warszawskich kawiarniach- jak mówią organizatorzy

Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka rozpocznie cykl trzech koncertów odbywających się w kolejnych dniach.

W programie:

Piątek, 12 września 2014 r., godz. 19:30, Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

Podczas wydarzenia zostaną głównie zaprezentowane utwory symfoniczne komponowane w stolicy lat 1939-1945. Zabrzmią następujące dzieła: Uwertura tragiczna (1941-42) Andrzeja Panufnika, Koncert skrzypcowy (1941) Romana Palestra, Uwertura na orkiestrę (1943) Grażyny Bacewicz, Pieśni perskie (1942) Konstantego Regameya oraz I Symfonia (1941-47) Witolda Lutosławskiego. W partiach solowych usłyszymy Krzysztofa Bąkowskiego (skrzypce), koncertmistrza Orkiestry oraz Roberta Gierlacha (baryton).

Sobota, 13 września 2014 r., godz. 18:00, *Sala Kameralna Filharmonii Narodowej*

W tym dniu, w programie poza koncertem złożonym z kwartetów smyczkowych komponowanych i granych w okupowanej Warszawie – Romana Padlewskiego, Grażyny Bacewicz i Karola Szymanowskiego, zaplanowana jest również projekcja filmu dokumentalnego Aleksandry Osadowskiej-Padlewskiej Pamięci Romana Padlewskiego, opowiadający o kompozytorze i drugim skrzypku tego kwartetu, który zginął podczas Powstania Warszawskiego.

Niedziela, 14 września 2014 r., godz. 18:00, *Sala Kameralna Filharmonii Narodowej*

Ostatni koncert o nieco innym charakterze, ukazujący twórczość najsłynniejszego duetu fortepianowego stolicy czasu wojny stworzonego przez Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Panufnika. W pierwszej części koncertu zabrzmią fortepianowe aranżacje samego Lutosławskiego i podobne opracowania na dwa fortepiany autorstwa Debussy’ego i Ravela wykonywane przez Lutosławski Piano Duo, zaś w części drugiej w wykonaniu zespołu Kwadrofonik – dokonane przez sam kwartet, jak również przez kompozytorkę Martę Ptaszyńską – aranżacje utworów Ravela, Szymanowskiego i Lutosławskiego.

Cykl koncertów uzupełniać będzie prezentacja wystawy Katarzyny Naliwajek-Mazurek Muzyka w okupowanej Polsce 1939-1945. Będzie ją można obejrzeć w dniach 12-30 września 2014 r. w Sali Balowej Filharmonii Narodowej.

Bilety na Koncert można kupić w kasie biletowej Filharmonii Narodowej oraz online . Cena biletu: 33zł.

Obraz
Obraz
Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)