RegionalneWarszawaDziś startują Urodziny Pragi 2014!

Dziś startują Urodziny Pragi 2014!

Kolejna edycja festiwalu "na Pradze, o Pradze i dla Pragi"

Dziś startują Urodziny Pragi 2014!

05.02.2014 17:12

Czyś w kaszkiecie, czy w berecie, z Michałowa czy z Krakowa, zapraszamy na Urodziny Pragi! - mówią organizatorzy* czwartej już edycji festiwalu, który jest "na Pradze, o Pradze i dla Pragi".* Urodziny Pragi tworzą prażanie i wielbiciele Pragi, a okazją do świętowania jest rocznica nadania Pradze praw miejskich.

10 lutego 1648 roku Władysław IV Waza nadał Pradze prawa miejskie**. W niespełna 150 lat później Praga została przyłączona do Warszawy jako jedna z jej dzielnic. Jednakże miejsce to zachowało po dziś dzień swój indywidualny charakter, niepowtarzalny klimat, a starowarszawska kultura, gwara, piosenki i zwyczaje chyba nigdzie tak dobrze nie funkcjonują jak tu. **Rocznica nadania praw miejskich Pradze jest pretekstem do pokazania oryginalności i bogactwa Pragi na tle innych dzielnic Warszawy.

W tej edycji jak zwykle odwiedzamy z przewodnikami zakamarki praskich ulic i podwórek oraz bawimy się w rytm praskich szlagierów (choć często w nowych aranżacjach) - mówią organizatorzy - W tym roku dodatkowo dzielimy się swoimi pomysłami racjonalizatorskimi na rzecz tej pięknej dzielnicy. Nie zabraknie oczywiście tortu!

PROGRAM:

5.02 (środa)

19:00 W Oparach Absurdu (ul. Ząbkowska 6)
Zapraszamy na kolejną odsłonę „Z tamtej strony Wisły”. Tym razem zajmiemy się tematem bardzo prawobrzeżnym, czyli gwarą warszawską. Na wstępie, Martyna z Praskiej Ferajny wygłosi mini-wykład pt. „wiechem o Wiechu”. Dzięki przypomnieniu postaci „Homera warszawskich ulic” - Stefana Wiecheckiego wczujemy się w gwarowy klimat. A później… MOWA Z GROCHOWA NA ŻYWO! Korzystając z zaproszenia Praskiej Ferajny czcigodny autor będzie mniał niewątpliwy zaszczyt odczytać swe utwory w lokalu gastronomiczno-rozrywkowym „W Oparach Absurdu”. Czy gwarą stołeczną da się jeszcze nawijać? A jeśli nawet to po co? Te i inne palące chwestie znajdą rozwiązanie już w najbliższą środę.

6. 02 (czwartek)

18:30 Kawiarnia 8 stóp (ul. Ratuszowa 2) Warsztaty dziergania papierowej różyczki, robimy dekoracje na sobotnią balangę przy gitarowym akompaniamencie

7.02 (piątek)

od 19:00 w kawiarni 8 Stóp robimy dekorowanie Tortu Urodzinowego
19:30 8 Stóp
Wykład i spotkanie dyskusyjne: Park Praski - historie mniej i bardziej znane

8.02 (sobota)

11:00, 12:00 Bazylika Kawęczyńska Wielkie Zdjęcie Prażan i zwiedzanie Muzeum Chleba
13:00 Spacer po Szmulkach z Praską Ferajną
19:30 Sens Nonsensu Heniek Małolepszy i inni - potańcówka do szlagierów starej Warszawy w nowych aranżacjach
21:30 Czysta Ojczysta (ul. Ząbkowska 27/31) Toast dla Pragi oraz balanga w praskich rytmach w towarzystwie szulerów i przy akompaniamencie harmonii

9.02 (niedziela)

12:00 kościół św. Floriana Spacer tropami najważniejszych praskich historii od bunkru, przez nieistniejące mosty, po rzeźnie (prowadzi Adrian Gajewski)
17:30-19:30 Sens Nonsensu (ul. Wileńska 23) Spotkanie z ekspertem od budżetu partycypacyjnego
19:30 Sens Nonsensu Pokaz Tanga (Akademia Tańca Tomasza Potockiego) oraz praska milonga do akordeonu (gra Andrzej Gasik)

10.02 (poniedziałek)

17:30 Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Ząbkowska 23/25) „Akt Urodzenia” – prezentacja faksymile dokumentu lokacji Pragi z 1648 r.
19:00 To się wytnie (ul. Stalowa 46) POSUL - Niewiarygodne acz prawdziwe historie praskich Żydów (prowadzi Anna Ciałowicz)

DODATKOWO W TRAKCIE CAŁEGO FESTIWALU:

Pomysły dla Pragi, czyli zbieranie projektów mieszkańców, które miasto może wprowadzić w życie (spotkanie z ekspertem od budżetu partycypacyjnego 9 lutego, 17:30 - 19:30, Sens Nonsensu)

Poszukiwania Praskiego Tortu

Dekoracja tortu, piątek 8 Stóp od 19:00. Oprócz tego w wybranych miejscach na Pradze czeka was także tortowy poczęstunek! Każdy, kto zechce skosztować tortu na mieście musi zdobyć wcześniej urodzinową łyżeczkę. Śledźcie nasz fanpejdż Urodziny Pragi i stronę totutotam.net aby dostać cynk gdzie i jak ową łyżeczkę dostać. Smacznego!

Praga jak (wy)malowana, czyli Baza Praskich Malowańców

Styrane życiem praskie tynki mogą opowiedzieć niejedną historię. Coraz częściej ściany przemawiają językiem sztuki – są to murale, graffiti, stare malowane reklamy czy… miejska poezja (nie zawsze romantyczna, ale często zabawna). Przysyłajcie nam zdjęcia praskich „malowańcow”, które uznacie za ciekawy element graficzny praskich ulic. Podajcie zawsze opis miejsca i nazwisko lub ksywkę osoby, która wykonała zdjęcie.

Wszystko co ręka praska namalowała staramy się uchwycić fotoaparatem dowolnej jakości i skatalogować w albumie Praskich Malowańców; każdy kto zrobi zdjęcie nowego eksponatu - ciekawego napisu, szyldu, malunku, graffiti, ma szansę je zamienić na prezent!

Okazji na zrobienie zdjęć będzie bez liku na Praskich Spacerach!

Szczegóły na stronie wydarzenia .
Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)