RegionalneWarszawa40. jubileuszowa kwesta na Starych Powązkach [WIDEO]

40. jubileuszowa kwesta na Starych Powązkach [WIDEO]

Pieniądze zbierane sa jak zwykle na renowację zabytków stołecznego cmentarza

40. jubileuszowa kwesta na Starych Powązkach [WIDEO]

01.11.2014 11:48

250 przedstawicieli świata kultury, życia społecznego i politycznego uczestniczy w 40. jubileuszowej dwudniowej kweście na renowację zabytków stołecznych Starych Powązek. Fundusze są zbierane m.in. na odnowienie Al. Zasłużonych.

W tym samym czasie, Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje kwestę na rzecz odnowienia zaniedbanych i zniszczonych powstańczych mogił i miejsc pamięci.

Stare Powązki to miejsce pochówku wielu wybitnych postaci, zasłużonych dla kultury i narodu, uczestników powstań i wojen. Spoczywają tu m.in. lotnicy Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, autor "Mitologii" Jan Parandowski, reżyser teatralny Stefan Jaracz, poeta Leopold Staff, muzyk Czesław Niemen i tenor Jan Kiepura. Symboliczne groby mają tu również prezydenci Ignacy Mościcki i Stefan Starzyński oraz przywódcy Państwa Polskiego Podziemnego.

*Po latach wiele grobów wymaga renowacji, niekiedy nawet odbudowy. Datki na ten cel już od rana zbierają uczestnicy 40. już, odbywającej się corocznie w dniu Wszystkich Świętych, kwesty pod hasłem "Ratujmy zabytki Powązek". *__

Przez najbliższe dwa dni w kweście weźmie udział 250 osób za świata kultury, nauki, życia społecznego i politycznego. Uczestniczyć w niej będą znani aktorzy starszego pokolenia, m.in. Zofia Kucówna, Daniel Olbrychski, Olgierd Łukaszewicz i Krzysztof Kowalewski oraz młodsi adepci zawodu - Piotr Adamczyk, Mateusz Damięcki czy Magdalena Schejbal. Udział w kweście zapowiedziała także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Tradycyjnie w Al. Katakumbowej przed grobem Jerzego Waldorffa - pomysłodawcy kwesty - wystawiona została skarbonka. Jak co roku jest również prowadzona zbiórka na rzecz cmentarza na wileńskiej Rossie, gdzie pochowano serce marszałka Józefa Piłsudskiego.

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1790 r. ofiarował 2,4 ha gruntu (obecnie Powązki liczą ok. 43 ha) z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu znanych Polaków, poza wybitnymi twórcami z Al. Zasłużonych, spoczywają tam także m.in. Henryk Wieniawski i Krzysztof Kieślowski.

Kwesta na rzecz renowacji mogił powstańczych

Swoją kwestę 1 i 2 listopada przeprowadza także Muzeum Powstania Warszawskiego . Celem zbiórki jest renowacja mogił powstańców warszawskich oraz członków Polskiego Państwa Podziemnego, a także odnowienie miejsc pamięci powstania. Jest prowadzona na Wojskowych Powązkach, Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli oraz przed Cmentarzem Bródnowskim.

Akcję można także wesprzeć wpłacając pieniądze do specjalnej skarbonki ustawionej w Muzeum Powstania Warszawskiego lub na numer konta 26 1060 0076 0000 3310 0019 6191.

Kwesta jest organizowana przez Muzeum od 2004 r. Co roku biorą w niej udział wolontariusze współpracujący z Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania fundusze zbierało ponad 160 osób. Jak dotąd dzięki akcji udało się zebrać ponad 270 tys. zł. Dzięki datkom wyremontowano blisko 60 zniszczonych mogił powstańców warszawskich.

Do końca tego roku planowany jest remont ponad 60 kolejnych grobów powstańczych znajdujących się na Wojskowych Powązkach. Wykonanych ma być 21 nowych krzyży betonowych otoczonych opaskami oraz tablice epitafijne z piaskowca z tablicami ze znakiem Polski Walczącej. Betonowymi opaskami otoczone zostaną również 44 groby wyremontowane przez Muzeum w latach ubiegłych.

Obraz
Obraz
Obraz
wideowszystkich świętychcmentarze
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)