Wandale zniszczyli tęczowy mural

Obraźliwe hasła i znaki pojawiły się na muralu Kultury Równości we Wrocławiu. Mural został zniszczony kilka godzin po tym, jak prace nad nim zostały zakończone. Wandale wykorzystali rusztowanie, na którym pracowały artystki.

Wandale zniszczyli tęczowy mural
Wandale zniszczyli tęczowy mural
czytelnik WP
oprac. MCZ

10.05.2022 | aktual.: 10.05.2022 21:09

Tęczowy mural przy ul. Opolskiej 25 powstaje z inicjatywy Kultury Równości. Towarzyszy mu hasło "Klimat na równość" nawiązujące do szacunku dla planety i ludzi, którzy ją zamieszkują.

- Farby użyte do namalowania muralu, tzw. antysmogowe, mają funkcję oczyszczania powietrza, tak jak działania równościowe zajmują się oczyszczaniem naszego życia społecznego z nienawiści. Akt wandalizmu, ze znakami celtyckimi i mową nienawiści, pokazał, że wciąż musimy pracować nad zmianą społeczną tak, by w naszym mieście każda osoba czuła się dobrze i bezpiecznie. Tęczy nie da się zamazać nienawiścią - powiedziała portalowi tuwroclaw.com Alina Szeptycka z Zarządu Kultury Równości.

Wandale wykorzystali rusztowanie

Mural na ścianie o powierzchni 250 metrów kwadratowych tworzony był przez kobiecą agencję muralową RedSheels przez ponad dwa dni. W poniedziałek późnym wieczorem ukończono prace nad nim, ale rusztowanie, na którym pracowały artystki, nie zostało zdemontowane.

Wandale zniszczyli tęczowy mural
Wandale zniszczyli tęczowy mural czytelnik WP

Efekt pracy zniszczony w ciągu godziny

W nocy wandale weszli na nie i zniszczyli cały mural. - Skreślono logo "Kultury Równości", pojawiły się obraźliwe hasła. Efekt pracy został zniszczony w ciągu godziny. Będziemy musiały odmalować go na nowo - mówi Lucy Fidos, jedna z autorek muralu. Jak dodaje, wcześniej nie dochodziło do żadnych incydentów. - Nikt nas nie zaczepiał, spokojnie pracowałyśmy. Na pewno sprawcy wiedzieli, że rusztowanie zostaje na noc i przygotowali się do tego - dodaje Fidos.

Inaugurację muralu zaplanowano na 17 maja. Wówczas obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią, Bifobią i Transfobią. W powstanie muralu zaangażowana była także Komisja Europejska.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wrocławmuraltęcza
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (463)