Waldemar Milewicz i Mounir Bouamrane zabici w Iraku
Waldemar Milewicz dziennikarz, korespondent wojenny TVP
i montażysta Mounir Bouamrane zginęli rano w Iraku. Operator Jerzy Ernst jest ranny w rękę, ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Bez szwanku wyszedł ich
iracki przewodnik Assir Kamel al-Kazzaz.
Samochód ekipy Telewizji Polskiej został ostrzelany z ciężkiej broni maszynowej na drodze z Bagdadu do Nadżafu, ok. 30 km na południe od irackiej stolicy.
Ernst powiedział Wiadomościom TVP, że wyjechali z centrum Bagdadu ok. 8.15 rano. Ernst siedział na przednim siedzeniu, Milewicz za nim, a montażysta za kierowcą. Za Badgadem okazało się, że autostrada w stronę Obozu Babilon jest zablokowana przez wojsko. Kierowca wybrał inną drogę, mówiąc, że jest bezpieczna. W pewnym momencie nastąpiła seria strzałów chyba z ciężkiej broni i z dosyć bliska - opowiadał Ernst.
Według jego relacji, schylili się, posypało się szkło z szyb; kierowca próbował jechać dalej, ale samochód zatrzymał się na poboczu. Po pierwszej serii wystrzałów, która trwała 30-40 sekund, nastąpiła cisza, potem znów rozległy się strzały. Po pierwszej serii montażysta zaczął krzyczeć i z kierowcą wyskoczyli z samochodu. Operator nie mógł wysiąść, bo ruchy krępowała mu kamera.
Ernst mówi, że gdy spojrzał na Milewicza, ten był blady. Chwilę później kierowca podszedł do Milewicza i próbował wyciągnąć go z samochodu, ale napastnicy znów zaczęli strzelać. Operator rzucił się na siedzenie kierowcy razem z kamerą i wtedy został trafiony w prawą rękę. Ma przestrzeloną kość i uszkodzony nerw, nie rusza dwoma palcami.
Ekipa TVP wyjechała z Polski do Iraku 4 maja. Z Bagdadu jechali do Obozu Babilon, w którym stacjonują polscy żołnierze.
Waldemar Milewicz urodził się 20 sierpnia 1956 roku w Dobrym Mieście. W Telewizji Polskiej pracował od września 1981 r., najpierw - od listopada 1983 r. Dzienniku Telewizyjny, gdzie był redaktorem i starszym redaktorem dokumentalistą. W 1988 roku pełnił obowiązki kierownika Redakcji Wymiany i Korespondentów Zagranicznych w Dyrekcji Programów Informacyjnych, a następnie pracował jako dziennikarz. Od 16 sierpnia 1991 roku był publicystą Działu Zagranicznego Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, a od 1 sierpnia 1992 roku - publicystą "Wiadomości".
Od 9 lat Milewicz był korespondentem wojennym. Przygotowywał m.in. reportaże z Bośni, Czeczenii, Kosowa, Abchazji, Rwandy, Kambodży, Somalii, Etiopii i Iraku. Zajmował się też integracją europejską i bezpieczeństwem na naszym kontynencie.
Otrzymał wiele prestiżowych nagród m.in. tytuł Dziennikarza Roku 2001, w 2000 i 2003 r. nagrodę Grand Press. Z okazji 50-lecia Telewizji Polskiej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był też laureatem nagrody "SAIS-Ciba Prize for Excellence in Journalism" przyznanej przez Johns Hopkins University w Waszyngtonie, nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich; nagrody Fundacji Xawerego i Mieczysława Pruszyńskich. Wielokrotnie otrzymywał nagrody Prezesa TVP.
Montażysta obrazu i dźwięku Mounir Abdallach Bouamrane miał 36 lat. Urodził się 4 marca 1968 r w Algierze. Jego matka jest Polką. Po maturze, którą zdał w 1988 roku, przeniósł się do Polski. Tu zdobył zawód: technik urządzeń audiowizualnych. W TVP pracował od 11 lat, był montażystą obrazu i dźwięku w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Był to jego pierwszy wyjazd z ekipą telewizyjną w rejon konfliktu zbrojnego.
Operator telewizyjny Jerzy Ernst leży w amerykańskim szpitalu wojskowym w Bagdadzie.
Od początku wojny w Iraku zginęło 25 dziennikarzy.