Trwa ładowanie...
d88mjrg
d88mjrg

W Sanoku powstaje Galeria Zdzisława Beksińskiego

Wystawa prac oraz rekonstrukcja warszawskiej pracowni będą głównymi elementami powstającej w Sanoku Galerii Zdzisława Beksińskiego. Swoją działalność rozpocznie w 7. rocznicę śmierci artysty, czyli 21 lutego 2012 roku.
Share
d88mjrg

Sanockie muzeum posiada obecnie największą kolekcję dzieł Zdzisława Beksińskiego. Artysta przekazał im w testamencie kilka tysięcy swoich obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach na całym świecie. Jako jedyny Europejczyk ma stałą ekspozycję w muzeum sztuki w japońskiej Osace. Dorobek artystyczny Beksińskiego pozostanie jednak w Sanoku - w rodzinnym mieście artysty.

- We wrześniu tego roku zakończone zostaną prace budowlane. Wtedy też rozpocznie się urządzanie Galerii - poinformował Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.

Galeria powstaje w odbudowywanym, południowym skrzydle sanockiego zamku. Prace remontowe pochłoną ponad 5 mln zł, z tego 3 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Na powierzchni ponad 900 mkw. powstanie stała ekspozycja prac sanockiego artysty. Zostanie też zrekonstruowana warszawska pracownia Beksińskiego, łącznie ze zdjęciami widoku, jaki miał artysta za jej oknem.

d88mjrg

Beksiński urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 roku. Po skończeniu architektury wrócił do Sanoka. Tam od 1959 roku do początku lat 70. pracował, jako stylista, określany wówczas, jako plastyk, w Dziale Głównego Konstruktora Sanockiej Fabryki Autobusów "Autosan", założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty.

W 1977 r. Beksiński zdecydował się opuścić Sanok po decyzji władz miasta o rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich. W latach 70. i 80. stał się popularny w kraju i za granicą. Został zamordowany 21 lutego 2005 roku w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie.

d88mjrg

Podziel się opinią

Share
d88mjrg
d88mjrg
Więcej tematów