Trwa ładowanie...
22-09-2012 11:46

W Krakowie wykryto metanol w próbkach czeskiego alkoholu

W pierwszych przebadanych w Polce próbkach alkoholu z Czech znajduje się trujący metanol. Wykryto go w czterech z jedenastu zarekwirowanych butelek - informuje RMF FM.

W Krakowie wykryto metanol w próbkach czeskiego alkoholuŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
d2hgzuu
d2hgzuu

Trująca substancja została wykryta w laboratorium w Krakowie po kilku dniach badań od dostarczenia przez policję butelek zarekwirowanych w Małopolsce. Jak mówi Piotr Pokrzywa z małopolskiego Sanepidu, na butelkach znajdowały się etykiety identyczne z tymi podanymi przez Czechów.

Próbki jeszcze raz zostaną poddane analizie, aby określić stężenie metanolu. Polskie normy dopuszczają bowiem obecność śladowych ilości tej niebezpiecznej substancji w wódkach.

Badaniu zostanie wkrótce poddanych 22 kolejnych próbek alkoholu. W sumie w Małopolsce zabezpieczono 10198 opakowań mocnego alkoholu z Republiki Czeskiej.

Uwaga na alkohol z Czech

GIS przestrzega przed piciem alkoholu niewiadomego pochodzenia - bez banderoli, oznakowania wytwórcy, miejsca wytworzenia. Główny Inspektor Sanitarny wydał w niedzielę decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju sprzedaży pochodzących z Czech wszystkich alkoholi dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych, z wyjątkiem piwa i wina.

d2hgzuu

Fotografie etykiet butelek, w których znajdował się niebezpieczny alkohol, są dostępne na stronie internetowej Izby Celnej w Katowicach (www.katowice.ic.gov.pl/aktualnosci/news/pliki/alert4.pdf, www.katowice.ic.gov.pl/aktualnosci/news/pliki/alert3.pdf)
.

Dawka alkoholu metylowego zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego to 4-15 ml, dawka śmiertelna minimalna wynosi 30 ml. W pierwszych godzinach od wypicia alkoholu metylowego objawy są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego - pobudzenie, wesołość, wzmożona aktywność fizyczna i psychiczna. Po kilku godzinach od zatrucia (czas wystąpienia objawów zależy od wypitej ilości metanolu) dochodzi do senności, śpiączki i głębokich zaburzeń świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia zatrutego).

Dochodzi do zaburzeń oddychania, oddech jest przyśpieszony, głęboki. Osoba zatruta ma nudności, wymioty, bóle brzucha. Może tez nastąpić spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszenie czynności serca, zaburzenia widzenia (czasem występujące z opóźnieniem) do całkowitej nieodwracalnej (najczęściej) ślepoty.

W przypadku podejrzenia zatrucia alkoholem metylowym należy udać się do najbliższego szpitala lub wezwać pogotowie ratunkowe. Jedynie podjęcie wczesnego leczenia może uchronić osoby zatrute przed poważnymi konsekwencjami.

d2hgzuu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hgzuu
Więcej tematów