PolskaW Krakowie rozpoczęły się 15. Targi Książki

W Krakowie rozpoczęły się 15. Targi Książki

Z udziałem rekordowej liczby 535 wystawców rozpoczęły się w Krakowie 15. Targi Książki. Dla wydawców to okazja do prezentacji nowości, dla czytelników - do spotkań z ulubionymi autorami.

Krakowskie Targi Książki to także forum, na którym wydawcy i księgarze dyskusją o problemach branży. Mottem tegorocznej edycji imprezy są słowa Umberto Eco: "Nie myśl, że książki znikną". Targi zostały wpisane do programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie UE i odbywają się pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Kraków jest niejako naturalnym miejscem dla Targów Książki. Tu powstały pierwsze oficyny wydawnicze, pierwsze drukarnie i domy książki. Tutaj przez wiele lat tworzyli i tworzą do dzisiaj poeci i pisarze, których książki można znaleźć we wszystkich bibliotekach na świecie - mówił podczas uroczystego otwarcia targów prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski w liście skierowanym do organizatorów podkreślił, że "targi książki to punkt odniesienia, jedyny w swoim rodzaju dziennik szeroko pojętej kultury. Tu spotykają się autorzy, wydawcy, bibliotekarze, a przede wszystkim czytelnicy". Zaznaczył, że promocja literatury i czytelnictwa jest jednym z priorytetów ministerstwa.

W czwartek po raz pierwszy przyznano tytuły Ambasadorów Targów Książki. Uhonorowano w ten sposób osoby, które konsekwentnie promują to wydarzenie i namawiają innych do czytania: ks. Mieczysława Malińskiego, Marka Krawczyka (byłego prezesa Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu), Tadeusza Skoczka (dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie) oraz Annę Dymną i Krzysztofa Orzechowskiego (twórców Krakowskiego Salonu Poezji). Ks. Maliński odbierze wyróżnienie w piątek lub sobotę. Tytuł otrzymała także Joanna Sułek, pomysłodawczyni Targów Książki i ich wieloletni komisarz.

"Jesteśmy jedynymi istotami, które dostały słowo jako narzędzie, by przekazywać myśli i uczucia" - mówiła Anna Dymna dziękując za wyróżnienie. Tłumaczyła, że jest szczęśliwa, bo od blisko dziesięciu lat, od kiedy w Krakowie działa Salon Poezji, służy także poetom, dbając, by ich słowa mogły trafić do ludzi. - Poezja, z którą obcuję co tydzień, pozwala mi lepiej rozumieć człowieka i świat - oceniła.

Na tegorocznych targach czytelnicy będą mogli spotkać m.in. laureata Nagrody Nike Mariana Pilota i Paszportu "Polityki" Ignacego Karpowicza. Dla miłośników horrorów gratką będzie przyjazd Grahama Mastertona. Swoją obecność zapowiedziało prawie 400 autorów, m.in. Marlena de Blasi, Jacek Dukaj, Janusz Głowacki, Katarzyna Grochola, Julia Hartwig, Michel Houellebecq, Roma Ligocka.

W pierwszym i drugim dniu targów dziesięć osób wybranych w eliminacjach będzie mogło zaprezentować swoją twórczość przed redaktorami i wydawcami.

Nowością imprezy jest Salon Małe Ojczyzny, którego gospodarzem i bohaterem jest Śląsk. Zaplanowano nie tylko prezentację książek o tym regionie, ale także spotkania, wystawy i konkursy poświęcone jego tradycji i kulturze, przygotowane przez Bibliotekę Śląską i Muzeum Śląskie.

W ramach targów odbywa się Salon Wydawców Katolickich i Salon Wydawców Szkół Wyższych. Po raz drugi zorganizowano Salon Nowych Mediów, czyli prezentację urządzeń do czytania książek elektronicznych.

Zeszłoroczne Targi Książki odwiedziło prawie 32 tys. osób. Organizatorzy i tym razem liczą na dużą frekwencję. Część wydarzeń targowych, m.in. spotkania z autorami, odbywać się będzie także w krakowskich księgarniach i kawiarniach.

W czwartek wieczorem podczas gali w Teatrze im. J. Słowackiego rozstrzygnięty zostanie Konkurs im. Jana Długosza na najlepsze dzieło humanistyczne o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych.

Targi potrwają do niedzieli. Odbywają się one równolegle do Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada, którego goście - m.in. autor "Cząstek elementarnych" Michel Houellebecq - pojawią się także na targach.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)