W Kostrzynie ekshumowano szczątki ponad 100 żołnierzy radzieckich
Szczątki ponad stu żołnierzy radzieckich ekshumowano na byłym cmentarzu w Kostrzynie nad Odrą i pochowano w mogile nr 244 na cmentarzu wojennym przy ul. Walczaka w Gorzowie Wlkp. - poinformował Krzysztof Socha z Muzeum Twierdzy Kostrzyn.
- W większości przypadków podczas ubiegłotygodniowej ekshumacji odkrywaliśmy szkielety pozbawione nie tylko głów, ale również szyi czy mniejszej bądź większej części klatek piersiowych. Jest to efekt przeprowadzonej szybko i niedokładnie ekshumacji z 1953 roku - wyjaśnił Socha.
Podczas ostatnich prac ekshumacyjnych w ziemi znaleziono także fragmenty mundurów, guziki, skórzane buty i pasy oraz przedmioty osobiste poległych. Do znalezisk luźnych z wykopów grobowych należą dwa medale "Za zasługi bojowe". Każdy z nich posiada swój unikalny numer.
- Na tej podstawie będziemy w stanie zidentyfikować przynajmniej dwóch żołnierzy, którzy po wojnie spoczęli na kostrzyńskiej nekropolii - zapowiedział Socha.
Przed wojną w miejscu cmentarza znajdował się stadion sportowy. Pod koniec II wojny światowej stał się on cmentarzem wojennym, na którym pochowano czerwonoarmistów, którzy w 1945 roku zginęli podczas zaciekłych walk o Kostrzyn.
W 1953 roku cmentarz został zlikwidowany, a 1177 ciał poległych przewieziono z tej nekropolii na cmentarze wojenne w Cybince-Białkowie i Gorzowie Wlkp.
Obecnie ten obszar porasta las, a po samym cmentarzu pozostał tylko pomnik oraz relikty bramy wjazdowej. W maju br. Muzeum Twierdzy Kostrzyn przeprowadziło badania sondażowe, które wykazały, że ziemia nadal skrywa szczątki żołnierzy.
W pracach ekshumacyjnych brały udział: Grupa Poszukiwawcza "Witeź", wolontariusze z Litwy i Łotwy zrzeszeni w Organizacji Poszukiwawczej "Patriota" oraz wileńskiej grupie "Zapomniani Żołnierze", grupa kostrzyńskich wolontariuszy oraz pracownicy Muzeum Twierdzy Kostrzyn.
Szczegółowego raportu z przeprowadzonych prac należy spodziewać się za ok. dwa miesiące.