PolskaW Kaliszu już po raz 11. zbierają na odnowę cmentarzy

W Kaliszu już po raz 11. zbierają na odnowę cmentarzy

Kilkudziesięciu dziennikarzy, aktorów, artystów-plastyków, sportowców, samorządowców, polityków oraz studentów i uczniów będzie kwestować we Wszystkich Świętych na rzecz odnowy zabytkowych cmentarzy w Kaliszu.

To już jedenasta publiczna zbiórka pieniędzy. Podczas dziesięciu poprzednich zebrano około 55 tys. zł. Zbiórka odbędzie się na cmentarzu komunalnym - najmłodszym i największym z kilkunastu nekropolii Kalisza.

W tym roku pieniądze zbierane będą na sfinansowanie prac remontowo-konserwatorskich grobowca wzniesionego około 1828 r. na cmentarzu prawosławnym dla kaliskich Macedończyków - Myszkiewiczów i Grabowskich oraz Katasanowów. Spoczywają tutaj także prochy Jana Rayko-Grabowskiego, który był ostatnim z osiedlonych w Kaliszu tzw. Greków kaliskich.

Cmentarz prawosławny z 1786 r., położony jest w centrum miasta, przy tzw. Rogatce. Pochowano tutaj m.in. około 50 wyższych oficerów, w tym 16 generałów Ukraińskiej Armii Ludowej, walczących wspólnie z Polakami w wojnie bolszewickiej 1920 r. Obok znajdują się tutaj jeszcze dwa inne cmentarze: rzymsko-katolicki z 1807 r. i ewangelicko-augsburski z połowy XVII wieku. Wszystkie są wpisane do rejestru zabytków.

Publiczną zbiórkę pieniędzy przygotowuje miejscowe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Dzięki temu udało się już dofinansować koszty prac konserwatorskich przy renowacji grobów patrona kaliskich przewodników Adama Chodyńskiego i sprzyjającego Polakom carskiego namiestnika - Michała Daragana. Odnowiono także zabytkowy grobowiec pułkownika Rafała Zajączka oraz kaplicę grobową, w której pochowana jest zasłużona dla kaliskiego muzealnictwa Zofia Hieropolitańska.

Odrestaurowano również kaplicę Repphanów na cmentarzu ewangelickim. Pochowano w niej m.in. Ludwika i Malwinę Rogozińskich - rodziców odkrywcy Kamerunu, podróżnika i etnografa - Stefana Szolc Rogozińskiego (1832-1891).

Kwesty organizowane są również w pobliskim Ostrowie Wielkopolskim. Od 14 lat zbiórki odbywają się w Dzień Zaduszny. Dzięki zebranym pieniądzom odnowiono do tej pory m.in. grobowiec księdza Augustyna Szamarzewskiego (1832-1891) - uczestnika Powstania Styczniowego i późniejszego organizatora polskiej spółdzielczości kredytowej w zaborze pruskim.

Stary cmentarz w Ostrowie założono w latach 1794-1797. Nekropolia znajduje się w centrum miasta, uważana jest przez wielu historyków za jedną z najstarszych w Polsce. W jednym z grobów spoczywają rodzice kardynała Dalbora - pierwszego prymasa Polski Odrodzonej. Na innym cmentarzu odnowiono grób Jana Mertki - pierwszego żołnierza poległego w Powstaniu Wielkopolskim.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)