Trwa ładowanie...
d35u3f9
d35u3f9

W Cerkwi odłożono modlitwy za Ojczyznę

W związku w przypadającym w tym roku trzeciego maja prawosławnym Wielkim Piątkiem, w Podlaskiem wyznawcy Cerkwi dopiero w przyszłym tygodniu modlić się będą za Ojczyznę. Przesunięte są też inne prawosławne uroczystości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d35u3f9

Prawosławne modlitwy za Ojczyznę od połowy lat 90. ubiegłego wieku są częścią oficjalnych obchodów rocznic uchwalenia Konstytucji 3. Maja w Białymstoku. W tym roku uroczystość wypada jednak w prawosławny Wielki Piątek, bowiem tegoroczna prawosławna Wielkanoc obchodzona jest 5 maja, pięć tygodni po świętach katolickich.

Dlatego cerkiewna liturgia w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona w białostockiej katedrze pod wezwaniem św.Mikołaja dopiero w przyszłą środę, kończąc obchody rocznicowe.

Z tego samego powodu na 10 i 11 maja zostało przeniesione doroczne święto ku czci prawosławnego męczennika Gabriela, świętego Ziemi Białostockiej i patrona prawosławnej młodzieży. Rokrocznie jego relikwie - jedyne jakie w całości posiada polska Cerkiew - przenoszone są w pielgrzymce z Białegostoku do pobliskiego Zabłudowa, rodzinnej parafii Gabriela. W obchodach biorą udział tysiące wiernych. (aka)

d35u3f9

Podziel się opinią

Share

d35u3f9

d35u3f9
Więcej tematów