ycipk-2zjke0
ycipk-2zjke0

W Cerkwi odłożono modlitwy za Ojczyznę

W związku w przypadającym w tym roku trzeciego maja prawosławnym Wielkim Piątkiem, w Podlaskiem wyznawcy Cerkwi dopiero w przyszłym tygodniu modlić się będą za Ojczyznę. Przesunięte są też inne prawosławne uroczystości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-2zjke0

Prawosławne modlitwy za Ojczyznę od połowy lat 90. ubiegłego wieku są częścią oficjalnych obchodów rocznic uchwalenia Konstytucji 3. Maja w Białymstoku. W tym roku uroczystość wypada jednak w prawosławny Wielki Piątek, bowiem tegoroczna prawosławna Wielkanoc obchodzona jest 5 maja, pięć tygodni po świętach katolickich.

Dlatego cerkiewna liturgia w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona w białostockiej katedrze pod wezwaniem św.Mikołaja dopiero w przyszłą środę, kończąc obchody rocznicowe.

Z tego samego powodu na 10 i 11 maja zostało przeniesione doroczne święto ku czci prawosławnego męczennika Gabriela, świętego Ziemi Białostockiej i patrona prawosławnej młodzieży. Rokrocznie jego relikwie - jedyne jakie w całości posiada polska Cerkiew - przenoszone są w pielgrzymce z Białegostoku do pobliskiego Zabłudowa, rodzinnej parafii Gabriela. W obchodach biorą udział tysiące wiernych. (aka)

ycipk-2zjke0
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2zjke0

ycipk-2zjke0
ycipk-2zjke0