W całym kraju żałoba
Od wielu godzin w całym kraju wierni modlą się
za duszę Jana Pawła II. W południe Polacy połączyli się w
modlitwie za Ojca Świętego, tworząc z nim łańcuch jedności "Z
życia do życia". Panuje nastrój smutku, zadumy, ale także nadziei.
W Polsce ogłoszono żałobę narodową; do połowy masztu opuszczone są flagi państwowe, wywieszono przewiązane kirem flagi papieskie i miejskie. Odwołane zostały koncerty, przedstawienia teatralne i seanse kinowe, zamknięte centra handlowe.
Prawie 70 tys. pielgrzymów uczestniczyło w południe we mszy świętej w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. Papież Miłosierdzia Jan Paweł II powrócił do Pana - powiedział w homilii podczas Święta Bożego Miłosierdzia kard. Franciszek Macharski. Na początku nabożeństwa metropolita krakowski odczytał przesłanie, które z okazji Niedzieli Miłosierdzia Bożego napisał Jan Paweł II w ostatnich dniach swojego życia, 31 marca.
"Papież odszedł w miejsce, w którym nie ma już smutku, łez, bólu, ani trudu - powiedział w kard. Macharski. Jak mówił, modlitwa po śmierci "Dobrego Pasterza, Wielkiego Pasterza to nasz, uczciwy, ludzki obowiązek", a żal, smutek i płacz to "zwyczajna, prosta i ludzka odpowiedź na ból, na cierpienie, na rozstanie z kimś, kogo się naprawdę kocha".
Przed południem w Krakowie zabrzmiał Dzwon Zygmunta. Będzie on dzwonił codziennie, w całym okresie żałoby po Janie Pawle II. W południe zamiast tradycyjnego hejnału mariackiego dwaj strażacy odegrali z wieży Kościoła Mariackiego na trąbce pieśń żałobną "Łzy Matki". Przed grobem rodziców i brata Jana Pawła II na Cmentarzu Rakowickim zapłonęły znicze. Straż Miejska pełni tu wartę honorową.
O godzinie 15, w Godzinie Bożego Miłosierdzia, ok. 150 tys. osób wzięło udział we mszy w intencji Ojca Świętego na pl. Piłsudskiego w Warszawie, gdzie papież odprawił mszę podczas swej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. Nabożeństwo rozpoczęto od pamiętnych słów Jana Pawła II wypowiedzianych wówczas właśnie tutaj: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!".
Prawie 15 tysięcy osób modliło się w niedzielne popołudnie przy krzyżu w centrum sosnowieckiego osiedla, gdzie w 1999 roku Jan Paweł II spotkał się z ponad 300 tysiącami wiernych. Zgromadzeni odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego i rozważali stacje Drogi Krzyżowej. Tu, gdzie sześć lat temu papież spotkał się z wiernymi, ustawiono potem kilkumetrowy krzyż. Wśród zniczy, które zapalono pod krzyżem, leży też szalik kibica jednej z miejscowych drużyn.
Za duszę papieża w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Gdańsku-Oliwie modlił się w południe b. prezydent Lech Wałęsa. Pod pomnikami papieża na gdańskim osiedlu Zaspa - ustawionym nieopodal miejsca, w którym w 1987 roku Jan Paweł II odprawił mszę świętą - i przy kościele pw. św. Brygidy, gromadzą się wierni, składane są kwiaty, zapalane znicze. W Domu Papieskim wyłożono księgę kondolencyjną. Wieczorem na sopockim hipodromie, gdzie w 1999 roku papież odprawił mszę, odbędzie się Apel Jasnogórski.
W Wadowicach kartką z napisem "Jesteś (już) w domu" i narysowanym sercem, zatkniętą za kraty dziedzińca domu rodzinnego Jana Pawła II, pożegnali rano papieża mieszkańcy miasta, w którym urodził się i wychował.
Tysiące pielgrzymów przybyło też na Jasną Górę, aby modlić się w intencji Jana Pawła II. W sanktuarium i na błoniach przed klasztorem wierni utworzyli w południe łańcuch "Z życia do życia". Trzymając się za ręce powierzali Ojca Świętego Maryi.
Punktualnie w południe zamiast hejnału Wrocławia z wieży ratusza zagrano na trąbce "Ciszę" - pieśń pożegnalną dla Jana Pawła II. Wcześniej w katedrze Św. Jana Chrzciciela obyła się uroczysta suma za zmarłego papieża. Prezydent Wrocławia chce, by w mieście powstała Brama Tertium Millenium upamiętniająca Jana Pawła II, a prezydent stolicy chce upamiętnić pierwszą pielgrzymkę Ojca Świętego do Polski stawiając pomnik na Pl. Piłsudskiego.
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Zygmunt Kamiński zaapelował w niedzielę podczas mszy, by wierni prosili Boże Miłosierdzie, aby zmarły Jan Paweł II jak najszybciej został wyniesiony na ołtarze. Na apel metropolity katowickiego, abpa Damiana Zimonia, w południe we wszystkich kościołach archidiecezji zabiły dzwony.
Legniczanie, którzy przybyli pod pomnik Jana Pawła II stojący przy Placu Katedralnym, w południe chwycili się za ręce i modlili za papieża. Obelisk upamiętnia wizytę Ojca Świętego w Legnicy 2 czerwca 1997 roku.
Kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów modliło się w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej i na Dróżkach Kalwaryjskich. Po południu w intencji papieża odprawiona została Droga Krzyżowa. Mszę Świętą celebrowano także w miejscu szczególnym dla Karola Wojtyły - w górskiej kaplicy na Groniu Jana Pawła II w Beskidach. Odprawił ją ksiądz i ratownik GOPR - Maciej Ostrowski.
Wierni modlili się też w płockim sanktuarium pw. Miłosierdzia Bożego, gdzie kanonizowana przez Jana Pawła II św. Faustyna Kowalska doznała w 1931 roku pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego.
Księgi kondolencyjne wyłożono m.in. w Urzędzie Miasta Krakowa i przed wadowicką bazyliką Ofiarowania Najświętszej Marii Panny oraz w siedzibie Episkopatu Polski i Nuncjaturze Apostolskiej. W poniedziałek księga kondolencyjna ma zostać wyłożona w rezydencji Prymasa Polski.