Trwa ładowanie...
d9ya7qf

USA: spokój na ulicach Cincinnati

Po czterech dniach gwałtownych zamieszek w amerykańskim mieście Cincinnati w stanie Ohio, w czwartek wieczorem na ulicach tego miasta panował spokój. Aresztowano jednak siedem osób za naruszenie godziny policyjnej. Burmistrz Cincinnati wprowadził w mieście stan wyjątkowy.

d9ya7qf
d9ya7qf

Zamieszki trwały od soboty. Miejscowa ludność protestowała przeciwko zabiciu przez białego policjanta nieuzbrojonego czarnego mężczyzny.

Między ósmą wieczorem a szóstą rano na ulicach Cincinnati wolno przebywać tylko tym, którzy udają się do pracy, bądź wracają z pracy do domu. Tak drastyczne środki okazały się konieczne, gdy zamieszki przybrały skalę, niespotykaną tu od czasu gwałtownych zajść, do jakich doszło w tym mieście po zamordowaniu murzyńskiego przywódcy Matrina Luthera Kinga w 1968 r.

Burmistrz Charles Luken, informując w czwartek o wprowadzanych ograniczeniach, zaznaczył, iż sytuacja na ulicach Cincinnati (liczącego 331 tys. mieszkańców) wymknęła się spod kontroli władz.

Do czwartku w mieście aresztowano 86 osób, winnych grabieży, przemocy, wandalizmu i napaści na policjantów. W zajściach, które objęły głównie murzyńskie dzielnice miasta, rannych zostało ponad 60 osób. 25 osób hospitalizowano.

d9ya7qf

Zastrzelony w sobotę 19-letni Timothy Thomas jest piątym Afro-Amerykaninem, zabitym w Cincinnati przez policję w ciągu siedmiu miesięcy. Thomas zaczął uciekać, kiedy policjant próbował go zatrzymać w związku z 14 różnymi wykroczeniami, za które był poszukiwany. Były to głównie drobne wykroczenia, takie jak niezapięcie pasów bezpieczeństwa.

Prezydent USA George Bush wyraził zaniepokojenie zamieszkami w Cincinnati oraz wprowadzoną tam godziną policyjną. Prezydent powiedział, że poprosił głównego prokuratora kraju o zainteresowanie się sytuacją w mieście.

Rzeczniczka Busha powiedziała, że prezydent popiera działania lokalnych władz, które dążą do pokojowego zakończenia starć. Rozumie także silne emocje związane z sytuacją.

Sprawą śmierci Timothy Thomasa zajęła się FBI. Wcześniej prokuratura stanowa postawiła w stan oskarżenia dwóch funkcjonariuszy. (mag)

d9ya7qf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9ya7qf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj