UE wyjdzie nam na dobre, ale dopiero za kilkanaście lat - uważają Polacy
57% Polaków uważa, że członkostwo w Unii
Europejskiej będzie dla naszego kraju dobre. Przeciwnego zdania
jest 17%, a 18% uważa, że członkostwo będzie miało
charakter neutralny - wynika z lipcowego sondażu TNS OBOP. 8%
badanych nie ma zdania w tej sprawie.
Pozytywnie o członkostwie najczęściej wypowiadają się nastolatkowie (79%) i dwudziestolatkowie (62%), uczniowie i studenci (79%) oraz kierownicy i specjaliści (85%), a także mieszkańcy miast powyżej 20 tys. mieszkańców.
Opinię taką podzielają raczej osoby z wykształceniem wyższym, zainteresowane polityką, dobrze oceniające swoją pozycję materialną. Optymistami są ponadto przede wszystkim zwolennicy PO i SLD oraz ankietowani określający swe poglądy jako lewicowe.
Negatywne nastawienie charakterystyczne jest przede wszystkim dla zwolenników Ligi Polskich Rodzin i Samoobrony, osób deklarujących poglądy prawicowe lub centroprawicowe, rolników oraz ludzi niezadowolonych ze swych warunków materialnych.
W Polsce można zaobserwować bardzo duże nadzieje na poprawę sytuacji pod wpływem członkostwa w Unii - w perspektywie długoterminowej. 71% Polaków oczekuje zmiany sytuacji w kraju na lepsze po upływie 10 lat od naszego wstąpienia do Unii. 70% liczy na lepsze życie dla swoich dzieci.
Tylko 17% respondentów spodziewa się szybkich (do dwóch lat) zmian na lepsze w kraju. Poprawy własnego życia spodziewa się 30% osób. Najbardziej pesymistyczne przewidywania dotyczą sytuacji w najbliższym czasie. 34% Polaków jest przekonanych, że w ciągu najbliższych dwóch lat sytuacja w kraju pogorszy się, a 39% - że nie zmieni się.