UE: uniewinnienie oskarżonego ws. Magnitskiego szkodzi reputacji Rosji
Oczyszczenie z zarzutów Dmitrija Kratowa, oskarżonego o przyczynienie się do śmierci rosyjskiego antykorupcyjnego prawnika Siergieja Magnitskiego, zaszkodzi międzynarodowej reputacji Rosji - ocenia dyplomacja UE, ale w sprawie sankcji wypowiada się ostrożnie.
"Ta decyzja budzi pytania o wybiórcze wymierzanie sprawiedliwości i negatywnie wpływa na wizerunek Rosji na arenie międzynarodowej" - ocenił w oświadczeniu przesłanym rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, Sebastien Brabant.
Magnitski zmarł w listopadzie 2009 roku w więzieniu Matrosskaja Tiszyna w Moskwie; wcześniej przez prawie rok był przetrzymywany w więzieniu Butyrki. Został aresztowany po tym, jak odkrył dużą aferę korupcyjną, w którą zamieszani byli urzędnicy i wysokiej rangą politycy rosyjscy. Obrońcy praw człowieka oraz pracodawca prawnika, fundusz inwestycyjny Hermitage Capital Management (HCM), utrzymują, że Magnitski został pobity na śmierć przez strażników.
28 grudnia 2012 r. sąd w Moskwie uniewinnił Kratowa, byłego wiceszefa więzienia Butyrki, który oskarżony był o przyczynienie się do śmierci Magnitskiego.
"Jeżeli wyrok uniewinniający ma być postrzegany jako ostateczna decyzja i oznacza koniec dochodzenia, będzie to negatywny i rozczarowujący sygnał dla wszystkich, którzy widzą potrzebę wzmocnienia rządów prawa w Rosji" - podkreślił rzecznik Ashton.
"Ustawa Magnitskiego"
O uniewinnienie Kratowa wnioskował prokurator, mimo że wcześniej przygotowywał akt oskarżenia przeciwko niemu. Wolta nastąpiła po uchwaleniu przez Kongres USA ustawy wprowadzającej sankcje przeciwko przedstawicielom władz Rosji odpowiedzialnym za naruszanie praw człowieka i nazwanej imieniem Magnitskiego.
Ostro krytykowana w Rosji ustawa zabrania udzielania wiz wjazdowych do USA rosyjskim funkcjonariuszom państwowym - sędziom, prokuratorom, policjantom, oficerom tajnych służb, inspektorom podatkowym i pracownikom służby więziennej - współodpowiedzialnym za śmierć adwokata, a także innym urzędnikom podejrzanym o łamanie praw człowieka.
Media brukselskie łączą zmianę stanowiska prokuratora w sprawie Kratowa z wypowiedzią telewizyjną prezydenta Rosji Władimira Putina, w której stwierdził on, że Magnitski zmarł z przyczyn naturalnych.
Unia ostrożna
UE na razie jest dużo bardziej powściągliwa w działaniach niż Waszyngton. Podczas niedawnego szczytu UE-Rosja 21 grudnia przewodniczący Rady Europejskiej Hermann Van Rompuy delikatnie nawiązywał do zastrzeżeń unijnych dotyczących przestrzegania praw człowieka w Rosji.
Czwartkowy "Financial Times" w artykule redakcyjnym wskazuje, że cała Europa powinna podjąć te same kroki co USA. Podpowiada, że zakaz wizowy, nałożony przez którykolwiek z krajów strefy Schengen uniemożliwiłby osobom odpowiedzialnym za łamanie praw człowieka podróżowanie do wszystkich krajów członkowskich UE.
Dziennik ocenia jednocześnie, że najskuteczniejsze byłoby przyjęcie obowiązującego w całej UE zakazu wizowego oraz zamrożenie aktywów, co można byłoby przyjąć stosunkowo łatwo - decyzją ministrów spraw zagranicznych krajów UE, na wzór np. zakazów dla urzędników białoruskich.
Unijna dyplomacja zajmuje jednak ostrożne stanowisko. "Restrykcje należy rozważać tylko w odniesieniu do określonych przypadków, zgodnie z ustalonymi wytycznymi UE. Każda decyzja w takiej sprawie jak ta, powinna być podejmowana przez kraje członkowskie będące stronami układu z Schengen" - oświadczył rzecznik Ashton.