Trwa ładowanie...

Turyści z Polski zatrzymani na Łotwie. Zdjęli spodnie przed pomnikiem

Łotewska policja zatrzymała trzech młodych turystów z Polski. Ze zdjętymi spodniami chcieli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle Pomnika Wolności w Rydze. To jeden z najważniejszych symboli niepodległości Łotwy.

Share
Turyści z Polski zatrzymani na Łotwie. Zdjęli spodnie przed pomnikiem
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Dezidor
d23u52z

Na zachowanie młodych Polaków na Bulwarze Wolności uwagę zwrócili strażnicy miejscy, którzy w sobotę wieczorem patrolowali centrum Rygi. Kiedy okazało się, że turyści nie mają przy sobie dokumentów, przewieziono ich do hotelu. Tam zostali wylegitymowani, a strażnicy wezwali policję.

"Młodzi ludzie wyjaśnili, że nie znali znaczenia Pomnika Wolności i w żaden sposób nie chcieli okazać braku szacunku dla Republiki Łotewskiej i jej symboli" - głosi oświadczenie policji z Rygi.

google maps
Źródło: google maps

Dwaj zatrzymani nie mają ukończonych 18 lat, więc nie ukarano ich finansowo. Najstarszy, pełnoletni Polak musi zapłacić grzywnę w wysokości 150 euro. Mimo wyjaśnień uznano go winnym obrazy symboli narodowych.

Symbol niepodległości

Pomnik Wolności w Rydze nazywany jest potocznie przez Łotyszów Mildą. Monument jest symbolem niepodległości państwa, a został odsłonięty w 1935 r. Wcześniej w tym miejscu stał pomnik przedstawiający Piotra Wielkiego.

d23u52z

Budowa Pomnika Wolności została sfinansowana ze składek mieszkańców Łotwy. Po 1945 r. komunistyczne władze planowały jego wyburzenie, ale ostatecznie tak się nie stało.

U stóp pomnika umieszczone są rzeźby przedstawiające Strażników Ojczyzny, Matkę-Łotwę, Rodzinę i Pracę. Na cokole znajduje się napis: "Za Ojczyznę i Wolność".

Zobacz także: "Ksiądz wypędził demona intelektualizmu!"

d23u52z

Podziel się opinią

Share
d23u52z
d23u52z
Więcej tematów