Trwa ładowanie...
d2odqi5

Trybunał: Polska winna - musi zapłacić ojcu z Kanady

Trybunał Praw Człowieka i Podstawowych Wolności uznał, że Polska - zwlekając z wydaniem dziecka jego ojcu - naruszyła prawo do życia prywatnego i rodzinnego, zapisane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Zasądził na rzecz zamieszkałego w Kanadzie mężczyzny 13 tys. euro.

d2odqi5
d2odqi5

Wniosek do Strasburga skierował Polak, zamieszkały w Kanadzie, który w 1991 roku poślubił mieszkankę Warszawy. Z tego związku w 1993 roku urodziła się dziewczynka. Trzy lata później, w trakcie pobytu w Polsce kobieta zdecydowała, że nie będzie wracać do Kanady, lecz wraz z córką pozostanie w Polsce.

Mężczyzna zwrócił się do sądu w Ontario, a w 1997 roku - do sądu rejonowego w Warszawie, domagając się wydania córki. Procedura przed sądami była dwukrotnie zawieszana. Wszczęta została również procedura rozwodowa. Kobieta odmawiała podania, gdzie jest córka. W 2003 roku ustalono, gdzie przebywa dziewczynka. W tym samym roku została przekazana ojcu.

Obecnie ojciec z córką mieszkają w Kanadzie. W 2002 roku mężczyzna skierował sprawę do Strasburga. Twierdził, że w jego przypadku doszło do naruszenia jego prawa do życia prywatnego i rodzinnego. Trybunał przyznał mu rację uznając, że został naruszony art. 8 Europejskiej Konwencji, gwarantujący te prawa.

d2odqi5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2odqi5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj