Trwa ładowanie...

Politechnika Gdańska i AGH - te uczelnie zgłosiły w 2015 roku najwięcej patentów

• Politechnika Gdańska zgłosiła najwięcej patentów w Polsce
• Polacy zaprojektowali łącznie prawie 570 innowacyjnych rozwiązań
• Tylko 20 proc. polskich patentów jest wprowadzana do produkcji

Politechnika Gdańska i AGH - te uczelnie zgłosiły w 2015 roku najwięcej patentówŹródło: facebook.com/PolitechnikaGdanska
d2qw8sw
d2qw8sw

- Pracownicy naszej uczelni skierowali 23 wnioski do Europejskiej Organizacji Patentowej. Najwięcej zgłoszeń patentowych złożyły wydziały: Chemiczny oraz Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Kolejne aplikacje pochodzą z Wydziału Mechanicznego oraz z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa - informuje Wirtualną Polskę Ewa Lach z Biura Prasowego Politechniki Gdańskiej.

Polacy w ubiegłym roku zgłosili do EPO rekordową liczbę wniosków patentowych - prawie 570. Najwięcej innowacyjnych projektów zgłosiła Politechnika Gdańska, a o jeden mniej Akademia Górniczo-Hutnicza. W pierwszej dziesiątce znalazły się także Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska oraz Uniwersytet Szczeciński. Pomimo rekordowych osiągnięć Polska nadal zajmuje trzeci od końca miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby patentów. Przegrywają z nami tylko mniejsze kraje - Chorwacja, Łotwa, Litwa, Estonia, Czechy, Malta i Cypr. Jednak przeliczając liczbę patentów na liczbę mieszkańców statystyka jest jeszcze gorsza.

Problemem jest nie tylko liczba patentów, ale również ich jakość. Tylko 5 proc. nowatorskich konstrukcji uzyskało tzw. patent międzynarodowy, który pozwala na dłuższą ochronę prawną pomysłu.

- W ramach scentralizowanej procedury przyznawania patentów EPO wynalazcy mogą uzyskać wysokiej jakości ochronę patentową w 38 państwach członkowskich Europejskiej Organizacji Patentowej. EPO jest również głównym światowym organem informacji patentowej i wyszukiwania patentów - dodaje Lach.

d2qw8sw

Dlaczego tak się dzieje? Problemem są pieniądze, a dokładniej ich pozyskiwanie ze środowisk funkcjonujących na styku nauki oraz biznesu. Okazuje się bowiem, że tylko 20 proc. polskich patentów jest później wprowadzana do produkcji. Tymczasem w krajach o wysokim stopniu rozwoju, średnio połowa wynalazków zostaje wdrożona do stosowania.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2qw8sw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qw8sw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj