Trwa ładowanie...

Gdańsk: kościół św. Mikołaja zostanie zamknięty

Kościół św. Mikołaja w Gdańsku zostanie zamknięty aż do odwołania. Czy budowli grozi zawalenie?

Gdańsk: kościół św. Mikołaja zostanie zamkniętyŹródło: iStock.com
d3b97vw
d3b97vw

Kościół św. Mikołaja zostanie zamknięty

Bazylika pw. Świętego Mikołaja w Gdańsku zostanie zamknięta aż do odwołania. W budowli z XIV wieku w wielu miejscach popękały filary, sklepienia oraz posadzka nawy bocznej, przez którą wchodzi się do środka. Wiadomo, że w celu uniknięcia katastrofy budowlanej, kościół będzie zamknięty już od jutra (31 października 2018). Jak podkreślili dominikanie, stan sklepienia jest bardzo zły i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla osób przebywających w kościele.

Bazylika pw. Świętego Mikołaja – uszkodzenia

Wiadomo, że w sklepieniu kościoła pojawiły się liczne spękania i szczeliny. Według informacji podanych przez portal gdansk.pl są one tak duże, że przez niektóre można przełożyć nawet obie dłonie na raz. Prawie cała nawa boczna została wygrodzona i wyłączona z użytku. Miejski konserwator zabytków w Gdańsku – Grzegorz Sulikowski – uważa, że przyczyna znajduje się w podłożu. Zjawisko wymaga jednak dokładnego zbadania, przy czym wiadomo, iż prace będą kosztowały miliony złotych. Przypuszcza się, iż konieczne będzie rozebranie i przetransportowanie w bezpiecznej miejsce barokowych ołtarzy, które znajdują się przy zagrożonych filarów.

Bazylika św. Mikołaja – imponujący zabytek Gdańska

Należy zwrócić uwagę na fakt, że Bazylika św. Mikołaja powstała u schyłku XII wieku i stanowi jedną najstarszych świątyń Gdańska. Budowę istniejącego obecnie kościoła rozpoczęto jednak po roku 1348. Wiadomo, że Bazylika jest trzynawowa. Kościół przykryty jest potrójnym dachem, nad każdą nawą z osobna. W środku zachowało się bardzo bogate wyposażenie gotyckie, renesansowe, barokowe i rokokowe.

d3b97vw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b97vw
Więcej tematów