Traumatyczne przeżycia na sprzedaż
Brytyjskie ministerstwo obrony zezwoliło piętnastce żołnierzy i marynarzy zwolnionych z irańskiej niewoli na sprzedanie mediom historii swego internowania.
Resort uznał, że media i tak uzyskają szczegóły wydarzeń - czy to od samych internowanych, ich rodzin, czy kolegów. Wydało im więc zgodę na ich rozmowy za pieniądze z prasą i telewizją.
Dwaj oficerowie w gronie jeńców, kapitan Chris Air i porucznik Felix Carman, twierdzą, że nie zamierzają skorzystać z tej możliwości zarobku. Ale jedyna kobieta w gronie porwanych Brytyjczyków, Faye Turney sprzedała już prawa do swojej historii sieci telewizyjnej ITV - podobno za prawie 150 tysięcy euro.
Przeciwko takiej sprzedaży mediom traumatycznych przeżyć protestują rodziny innych żołnierzy, którzy stracili życie podczas służby w Iraku i Afganistanie. Zaprotestował też były szef sztabu Marynarki Królewskiej, admirał Alan West, mówiąc, że ta decyzja budzi niesmak. Były szef referatu morskiego w brytyjskim MSZ Craig Murray powiedział BBC, że, jak na wojsko, to dość dziwny system bodźców - dać się wziąć do niewoli i otrzymać za to kilkuletnią pensję.