Transparency International: wybór Śniegockiego zły
Marszałek Sejmu Marek Borowski postanowił w
poniedziałek o przełożeniu uroczystości zaprzysiężenia członków
Trybunału Stanu z 20 na 27 listopada - poinformował dyrektor Biura
Informacyjnego Sejmu Stanisław Kostrzewa.
Kostrzewa nie powiedział, jaka jest przyczyna zmiany terminu
zaprzysiężenia.
Wcześniej w poniedziałek Transparency International Polska wystosowała list otwarty, krytykujący wybór do Trybunału Stanu Krzysztofa Śniegockiego.
19.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Według TI, osoba pełniąca taką funkcję musi cieszyć się społecznym zaufaniem.
Zgodnie z prawem Sejm na pierwszym posiedzeniu 23 października wybrał nowy skład Trybunału Stanu. 20 listopada jego członkowie złożą ślubowanie. Jednym z nich jest Krzysztof Śniegocki (zgłoszony przez PSL), przeciwko któremu prokuratura od kilku lat prowadzi postępowanie w sprawie wyłudzenia pieniędzy.
Sprawę opisała w sobotę Gazeta Wyborcza. Według gazety, z akt prokuratorskich wynika, że od 1999 r. prokuratura rejonowa w Warszawie prowadzi postępowanie w sprawie wyłudzenia kwoty 264 tys. zł na szkodę Olgierda B. przez Barbarę Lewandowską-Kondej, prezesa zarządu spółdzielni mieszkaniowej Krokus, oraz Krzysztofa Śniegockiego, przewodniczącego rady nadzorczej spółdzielni w Warszawie, w dniach od 4 listopada 1992 r. do 31 sierpnia 1999 r., (...) oraz w sprawie działania przez wyżej wymienione osoby na szkodę wyżej wymienionej spółdzielni.
W liście Transparency International Polska do marszałka Sejmu i szefów wszystkich klubów parlamentarnych czytamy m.in.: W demokratycznych państwach obywatele oczekują od swoich przedstawicieli podejmowania w ich imieniu właściwych decyzji, również personalnych. Zawiedzenie tych oczekiwań zazwyczaj zamyka lub przynajmniej utrudnia politykom drogę do dalszego sprawowania funkcji publicznych.
Szefowa TI Polska Julia Pitera podkreśla, że Trybunał Stanu to jedyny w swoich rodzaju urząd, który orzeka o odpowiedzialności najważniejszych osób w państwie m.in. prezydenta, premiera, ministrów, szefa NIK, NBP i członków KRRiT oraz posłów. Dlatego sędzia trybunału musi mieć najwyższy autorytet i być bez skazy - dodała Pitera. TI uważa, że do czasu wyjaśniania spraw w prokuraturze Śniegocki nie powinien pełnić funkcji sędziego Trybunału Stanu. Mam nadzieję, że pod presją parlamentu i opinii publicznej ten pan sam zrezygnuje - powiedziała Pitera.(ck)