Trwa ładowanie...
d8wvfe8

Tragedia na Love Parade w Duisburgu; 18 osób nie żyje, ok. 80 rannych

Co najmniej 18 osób zginęło, a 80 zostało rannych w wyniku paniki, jaka wybuchła w trakcie festiwalu muzyki techno, Love Parade w Duisburgu na zachodzie Niemiec - podała tamtejsza policja. Według obecnych informacji wśród ofiar nie ma obywateli Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tragedia na Love Parade w Duisburgu; 18 osób nie żyje, ok. 80 rannych
(AP)
d8wvfe8

Tragedia na Love Parade - zdjęcia

Według informacji agencji Reutera rannych jest 80 osób, a nie 100, jak informowały wcześniej służby ratownicze.

Do wybuchu paniki doszło w tunelu przed wejściem na teren festiwalu, odbywającego się na starym dworcu towarowym niedaleko głównej stacji kolejowej w Duisburgu. Tunel stał się wąskim gardłem, gdy pod koniec imprezy, przed godz. 18.00, tysiące ludzi usiłowało dostać się jeszcze na teren parady, a jednocześnie wielu uczestników zaczęło kierować się do wyjść.

d8wvfe8

Według niemieckiej agencji dpa 16 osób zmarło jeszcze w tunelu, zaś dwie później w szpitalu. Część rannych doznała obrażeń w wyniku upadku z ogrodzenia, na które usiłowali się wdrapać.

Zgromadzonym w tunelu ludziom z czasem zaczęło brakować powietrza, panował coraz większy tłok. Naoczny świadek zdarzenia opowiadał w telewizji NTV, że ludzie w tunelu tratowali się nawzajem. Niektórzy wdrapywali się na ogrodzenie oraz nasypy przy tunelu, by dostać się na teren imprezy. Wyjścia ewakuacyjne z tunelu były zamknięte. - To była masowa panika - powiedział mężczyzna.

- Wszyscy się cisnęli. Słyszałem tylko krzyki, wszędzie leżeli ludzie, chciałem pomóc. Zobaczyłem kogoś, kto był reanimowany, chwyciłem jego rękę. Nagle przestali reanimować, lekarz pokręcił głową. I potem przykryli ciało - relacjonował w rozmowie z portalem gazety "Bild" 34-letni Daniel.

Ze względów bezpieczeństwa organizatorzy początkowo nie poinformowali o tragedii uczestników Love Parade i nie przerwali imprezy, obawiając się kolejnego wybuchu paniki w ponadmilionowym tłumie.

d8wvfe8

Po otwarciu wyjść ewakuacyjnych ludzie zaczęli opuszczać ogrodzony teren. Podstawiono dla nich 120 autobusów. O 23.00 impreza została zakończona.

Początkowo służby ratownicze miały kłopot z dotarciem na miejsce wydarzeń. Na zamkniętej dla ruchu autostradzie nr 59 ustawiono namioty, w których ratownicy udzielali pomocy poszkodowanym. Lądowały tam też śmigłowce medyczne.

Niemiecka policja uruchomiła numer telefonu dla krewnych uczestników Love Parade w Duisburgu: 0049 (0) 203 94 000.

Tragedią wstrząśnięte są władze Niemiec. - Młodzi ludzie przyszli się bawić, zamiast tego są ofiary śmiertelne i ranni. Jest wstrząśnięta i smutna w obliczu ich cierpienia i bólu. W tych trudnych godzinach jestem myślami z krewnymi ofiar. Bardzo im współczuję - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

d8wvfe8

Prezydent Niemiec Christian Wulff zażądał wyjaśnienia przyczyn tragedii. - Taka katastrofa, która w czasie spokojnej zabawy radosnych młodych ludzi z wielu krajów powoduje cierpienie i ból, jest straszna - oświadczył Wulff.

Tymczasem media niemieckie informują, że winą za tragedię obarczani są organizatorzy Love Parade. Pomysłodawca pierwszej Love Parade, która odbyła się w 1989 r. w Berlinie, niemiecki DJ Dr. Motte napisał na portalu społecznościowym "Twitter", że tylko jedno wyjście dla uczestników imprezy to za mało. Teren festiwalu miał pomieścić 800 tysięcy ludzi, ale po południu miasto poinformowało o 1,4 miliona uczestników.

Love Parade to jedna z najbardziej znanych, doroczna impreza muzyki techno. Zwykle odbywała się w Berlinie, ale z powodów finansowych od 2006 r. gospodarzem są różne niemieckie miasta.

d8wvfe8

Podziel się opinią

Share

d8wvfe8

d8wvfe8
Więcej tematów