Tański: proszę rolników, by zeszli z dróg
Po spotkaniu z liderami rolniczych związków minister Adam Tański poprosił rolników, by zeszli z dróg,
przerywając protesty na dwa tygodnie.
Tański powiedział, że czas ten jest mu potrzebny na uzgodnienie w rządzie zasad interwencji na rynku rolnym. "Dialog został podjęty, nie uważam za konieczne utrudniania sobie i innym życia blokadami" - powiedział.
Szefowie związków nie wsparli ministra. Uważają, że dopiero pozytywne dla rolnictwa decyzje rządu pozwolą im zwrócić się o przerwanie protestu. "Nie możemy na razie poprzeć tej prośby. Najpierw rząd powinien podjąć odpowiednie decyzje. Jednak to rolnicy na blokadach zdecydują, czy wspierać ministra i nas swoją obecnością na drogach" - powiedział prezes Kółek Rolniczych Władysław Serafin.
"Samoobrona w żadnym wypadku nie będzie apelowała do rolników o zejście z dróg. Minister wie o tym i powiedział na spotkaniu, że dopóki nie zmieni się polityka finansowa państwa, nie widzimy szansy na poprawę w rolnictwie" - powiedziała posłanka Renata Beger.
"Akceptujemy to, co mówił na spotkaniu minister Tański, ale za politykę rolną odpowiedzialny jest cały rząd. W związku z tym nie możemy zaapelować do rolników o zejście z dróg. Apelujemy do rolników - sami zdecydujcie" - powiedział Jerzy Chróścikowski z "Solidarności" Rolników Indywidualnych.
W komunikacie przyjętym przez związki i resort po spotkaniu zapisano, że minister Tański ma przygotować i przeprowadzić w rządzie nową ustawę o biopaliwach, jeśli weto prezydenta nie zostanie odrzucone w Sejmie.
Rolnicy i resort uzgodnili też powołanie zespołu, który przygotuje uproszczone, skuteczniejsze zasady systemu interwencji na rynku zbóż. "Sprawa cen należy do rządu, ale sposób interwencji, to jak środki będą rozdzielane - jest tu pole do uzgodnień ze związkami" - powiedział Tański.
Minister poinformował związkowców, że spotka się z sejmową podkomisją, by przyspieszyć prace nad ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego. Szef resortu rolnictwa poinformował tez związkowców, jakie działania zostały podjęte, by ograniczyć powstawanie wielkich ferm przemysłowego chowu zwierząt, które szkodzą środowisku.
Zamiast Andrzeja Leppera, na spotkanie przyszli posłowie Samoobrony Renata Beger i Waldemar Borczyk, a w miejsce Romana Wierzbickiego - dyrektor biura związku Albina Sokolik i b. senator Jerzy Chróścikowski.
W spotkaniu uczestniczyli również szefowie Krajowej Rady Izb Rolniczych, krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa RP, Federacji Związków Producentów Rolnych, Federacji Związków Pracodawców -Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, ZZR Ojczyzna, ZZ Centrum Narodowe Młodych Rolników i Polskiej Rady Rolnej.
Resort obok ministra reprezentowali wiceministrowie Jerzy Pilarczyk i Czesław Siekierski, prezesi agencji Rynku Rolnego - Ryszard Pazura oraz Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Aleksander Bentkowski.
Za dwa tygodnie ma się odbyć następne spotkanie kierownictwa resortu rolnictwa z liderami związków rolniczych.(an)