Trwa ładowanie...
d3tsa73

Tajemnica śmierci Chopina rozwiązana. Polscy naukowcy nie mają wątpliwości

W 2014 roku sąd zezwolił grupie polskich naukowców na zbadanie serca Fryderyka Chopina. W amerykańskim magazynie medycznym właśnie opublikowano artykuł dotyczący efektów ich pracy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy zbadali serce Fryderyka Chopina.
Naukowcy zbadali serce Fryderyka Chopina. (Wikimedia Commons CC0)
d3tsa73

Na łamach tygodnika "The American Journal of Medicine" ukazał się artykuł polskich naukowców, którzy w 2014 roku uzyskali zgodę na wydobycie słoja z sercem kompozytora, które wcześniej wmurowane było w filar warszawskiej Bazyliki św. Krzyża. Okazuje się, że przyczyną śmierci wybitnego Polaka było zapalenie osierdzia spowodowane przebytą gruźlicą.

Na artykuł czekano niezwykle długo. Jednym z jego autorów jest prof. Michał Witt, kierownik Zakładu Genetyki Molekularnej i Klinicznej Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu, który zaznaczył, że kolejne oględziny zaplanowane są dopiero za... 50 lat.

Przypomnijmy, że polski kompozytor zmarł w 1849 roku. Miał 39 lat. Na temat jego przedwczesnej śmierci powstało wiele teorii. Niektórzy naukowcy twierdzili, że kompozytor cierpiał na przewlekłą chorobę płuc, inni mówili o mukowiscydozie, chorych jelitach i zmianach w stawach.

d3tsa73

Podziel się opinią

Share

d3tsa73

d3tsa73
Więcej tematów