Święto muzyki klasycznej. Zapraszamy na wyjątkowy Festiwal Muzyki Polskiej
To będzie prawdziwa uczta dla wszystkich spragnionych muzyki na żywo. Już 8 lipca rozpoczyna się 17. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie. Podczas siedmiu koncertów, jak co roku, nie zabraknie muzycznych zaskoczeń, wyjątkowych odkryć i wielu wzruszeń w mistrzowskich wykonaniach.
01.07.2021 08:49
Od 2005 roku w Krakowie rozbrzmiewają najpiękniejsze dźwięki rodzimej muzyki klasycznej.
Istotą organizowanego przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej festiwalu jest nie tylko prezentowanie wartościowych dzieł polskich kompozytorów – powstałych od średniowiecza po współczesność – ale też konfrontowanie ich z muzyką światową oraz ukazywanie w niecodziennych kontekstach.
W ubiegłym roku, w czasie letniego poluzowania obostrzeń, Festiwal Muzyki Polskiej, jako wyjątkowe kulturalne wydarzenie tej skali w Polsce, odbył się na żywo, co doceniła spragniona koncertów publiczność.
Podczas dotychczasowych edycji na festiwalowych estradach wystąpiły największe międzynarodowe gwiazdy, m.in. pianiści Ivo Pogorelich, Nicolai Khozyainov i Peter Jablonski, słynny skrzypek Nigel Kennedy, światowej sławy polska klawesynistka Elżbieta Chojnacka czy wybitna japońska skrzypaczka Akiko Suwanai.
Festiwal gościł również najznakomitsze osobowości polskiej sceny muzycznej, tj. Krzysztofa Pendereckiego, Agnieszkę Duczmal, Jerzego Maksymiuka, Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego i Pawła Mykietyna.
Kurpiński JADWIGA, KRÓLOWA POLSKA
W tym roku wśród zaproszonych artystów znaleźli się m.in. Elżbieta Szmytka i Janusz Wojtarowicz, Vilém Veverka i Kateřina Englichová, Ewa Biegas, Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej pod batutą Macieja Tworka oraz Wrocław Baroque Ensemble pod kierunkiem Andrzeja Kosendiaka.
Wejściówki na Festiwal Muzyki Polskiej kupisz na stronie ewejsciowki.pl
Opera na dobry początek
Na otwarcie festiwalu (8 lipca, godz. 19.30) w kościele św. Katarzyny zabrzmi jednoaktowa opera "Hagiht" Karola Szymanowskiego.
To opera nawiązująca do biblijnej historii króla Dawida (Stary Król) oraz pięknej dziewczyny Abiszag (Hagiht), utrzymana w stylu niemieckiego ekspresjonizmu.
Będzie to drugie festiwalowe wykonanie "Hagiht", poprzednio operę zaprezentowano w 2013 roku, w stulecie jej powstania.
W tytułowej roli wystąpi Joanna Zawartko, w Starego Króla wcieli się Wojciech Parchem, a Młodym Królem będzie tenor Stanisław Napierała. Dzieło zostanie wystawione w wersji koncertowej. Chór i Orkiestrę Filharmonii Śląskiej poprowadzi maestro Maciej Tworek.
Dzień kameralistyki
Drugiego dnia festiwalu (początek o godz. 19) królować będzie kameralistyka z XIX i XX wieku, przeznaczona na klarnet i fortepian.
W Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego wśród utworów autorstwa m.in. Mieczysława Weinberga i Krzysztofa Pendereckiego zabrzmią kompozycje wciąż odkrywanego Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Witolda Friemanna, wychowanka Zygmunta Noskowskiego – Romana Statkowskiego oraz Maxa Regera.
Ten nieoczywisty repertuar zaprezentują Krzysztof Grzybowski, jedyny polski absolwent klasy klarnetu legendarnej Sabine Meyer, oraz pianista i kameralista Piotr Sałajczyk.
Jak brzmią 300-letnie organy
Następnego dnia (10 lipca o godz. 19.30) w kościele św. Krzyża przed festiwalową widownią wystąpi ceniony organista Marcin Szelest.
Profesor w krakowskiej Katedrze Organów Akademii Muzycznej wykona utwory z tabulatury żmudzkiej z 1618 roku, autorstwa m.in. Adama z Wągrowca.
Cysterski mnich był jednym z najwybitniejszych polskich organistów i klawesynistów przełomu XVI i XVII wieku. Marcin Szelest zagra na odrestaurowanym instrumencie z 1704 roku.
Witold Lutosławski tanecznie
Niezapomnianych wrażeń dostarczy również czwarty dzień festiwalu.
11 lipca o godz. 19 w Teatrze Stu zaplanowano koncert piosenek tanecznych Witolda Lutosławskiego. Słynny kompozytor tworzył je na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku pod pseudonimem "Derwid". Skomponowane do tekstów Tadeusza Urgacza, Artura Międzyrzeckiego czy Jerzego Millera tanga fokstroty, slowfoksy oraz walczyki, wykonali m.in. Rena Rolska, Kalina Jędrusik, Sława Przybylska, Ludmiła Jakubczak i Mieczysław Fogg.
Podczas 17. Festiwalu Muzyki Polskiej zaprezentuje je światowej sławy sopranistka Elżbieta Szmytka, której towarzyszyć będzie Janusz Wojtarowicz, akordeonista, założyciel i lider sławnego Motion Trio.
Na obój i harfę
Piątek 16 lipca (początek koncertu o godz. 19) ponownie będzie stał po znakiem kameralistów.
W Muzeum Manggha zabrzmią dzieła m.in. Macieja Radziwiłła i Mieczysława Karłowicza, a zaprezentują je Kameraliści Filharmonii Krakowskiej pod batutą czeskiego dyrygenta Františka Macka.
Wydarzeniem wieczoru będzie wykonanie przez wybitnych czeskich kameralistów: oboistę Viléma Veverkę oraz harfistkę Kateřinę Englichovą rzadko grywanego "Koncertu podwójnego na obój i harfę" Witolda Lutosławskiego.
Wyjątkowy duet
"Mistrz i uczeń" to z kolei tytuł koncertu, który odbędzie się podczas przedostatniego dnia festiwalu (17 lipca o godz. 19). Wystąpią w nim: wybitna mezzosopranistka, mistrzyni Ewa Biegas oraz nadzieja polskiej wokalistyki, tenor Stanisław Napierała.
Utalentowany śpiewak jest studentem w klasie prof. Ewy Biegas w Akademii Muzycznej w Katowicach, a jednym z jego ostatnich sukcesów jest zwycięstwo w Turnieju Polskich Akademii Muzycznych – Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Romualda Tesarowicza w Łodzi.
Ten wyjątkowy duet w Auli Collegium Novum UJ zaśpiewa 12 Pieśni op. 22 Ignacego Jana Paderewskiego oraz cykl pieśni Konstantego Antoniego Gorskiego, zapomnianego polskiego kompozytora tworzącego na przełomie XIX i XX stulecia.
Perły polskiego baroku
Na zakończenie 17. Festiwalu Muzyki Polskiej (18 lipca, godz. 20.30) w kościele oo. Karmelitów na Piasku wystąpi Wrocław Baroque Ensemble, specjalizujący się w wykonawstwie historycznym, a szczególnie w odkrywaniu mało znanego repertuaru z Europy Środkowej.
Trzon zespołu kierowanego przez Andrzeja Kosendiaka tworzą wybitni instrumentaliści i śpiewacy z różnych krajów. Wrocławska formacja zaprezentuje perły polskiego baroku: dzieła Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego, Marcina Józefa Żebrowskiego oraz Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.
Gdzie kupić bilety?
Bilety na wszystkie koncerty są dostępne. Wejściówki w cenie 20 zł (na drugi i piąty dzień festiwalu) oraz 30 zł (pozostałe koncerty) można kupować online na portalu eWejściówki.pl oraz stacjonarnie w sześciu punktach informacji turystycznej w Krakowie.
Wydarzeniem towarzyszącym 17. odsłonie Festiwalu Muzyki Polskiej będzie spacer ulicami Krakowa, przybliżający muzyczne życie miasta w XIX i XX wieku.
Odbędzie się on w sobotę 10 lipca o godz. 11 (zbiórka przed Teatrem Juliusza Słowackiego), a udział w nim jest bezpłatny.
Konieczna jest jednak wcześniejsza rezerwacja. Chęć uczestnictwa należy zgłaszać e-mailem pod adresem promocja@fmp.org.pl.