Sukces polskich lekarzy. Skomplikowana operacja powiodła się
Jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych na świecie, lekarze z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Ustroniu, wszczepili pacjentowi bioabsorbowalne stenty.
Jak podali przedstawiciele tego ośrodka, był to pierwszy w Polsce i jednocześnie jeden z pierwszych takich zabiegów angioplastyki wieńcowej na świecie. Przeprowadził go zespół pod kierownictwem doktora Marka Króla - ordynatora I Oddziału Kardiologiczno-Angiologicznego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Ustroniu (woj. Śląskie).
Pacjentem, u którego przeprowadzono operację to 55-letni mężczyzna, u którego stwierdzono niestabilną dławicę piersiową. Choremu poszerzono zmienione chorobowo naczynia wieńcowe poprzez wszczepienie 2 stentów bioabsorbowalnych.
- W początkowym okresie bioabsorbowalne stenty stanowią rodzaj mechanicznego rusztowania poszerzanego naczynia oraz rezerwuar leku, który zapobiega restenozie tj. procesowi powodującemu ponowne jego zwężenie - wyjaśnił dr Król.
Po stabilizacji poszerzanej części naczynia stenty ulegają całkowitemu rozpuszczeniu. Po dwóch latach nie ma po nich śladu w organizmie.
Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca zajmują się m.in. działalnością badawczą, polegającą na testowaniu nowych urządzeń medycznych i leków oraz sposobów leczenia chorób sercowo-naczyniowych. Badania prowadzone są centrum badawczo-rozwojowym, które jest własnością placówki.
Prowadzone badania obejmują m.in. miejscowe podawanie leków w celu leczenia miażdżycy i zapobiegania restenozie, nowoczesne metody zapobiegania uszkodzeniu poreperfuzyjnemu w zawale serca oraz metody regeneracji mięśnia sercowego i naczyń po zawale. Opracowywane i testowane są również metody reparacji oraz przezskórnej implantacji zastawek serca, nowe stenty wewnątrznaczyniowe oraz nowe sposoby interwencyjnego leczenia nadciśnienia tętniczego.
Działające od 12 lat Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca (American Heart of Poland SA - AHP) oferują w Ustroniu opiekę kardiologiczną - od poradni, poprzez diagnozowanie i leczenie w ramach procedur interwencyjnych lub kardiochirurgicznych, po rehabilitację.
Tylko w ubiegłym roku we wszystkich ośrodkach AHP leczono ok. 20 tys. chorych, w tym ponad 5 tys. pacjentów z zawałem serca.
Placówki te działają zwykle w oddaleniu od głównych ośrodków akademickich - w miejscowościach, gdzie były zaniedbania w diagnostyce i leczeniu chorób układu krążenia. Pierwszy ośrodek powstał na bazie szpitala uzdrowiskowego w Ustroniu, gdzie mieści się teraz oddział kardiologiczno-angiologiczny, oddział chirurgii naczyniowej oraz pracownia diagnostyki obrazowej.
Obecnie firma ma 20 placówek. Pierwszy ośrodek kardiochirurgiczny ruszył w ubiegłym roku w Bielsku-Białej. Kliniki dysponują własnym centrum badawczo-rozwojowym, na które składa się oddział kardiochirurgii małoinwazyjnej i endoskopowej w Bielsku-Białej oraz pracownia doświadczalna w Kostkowicach.
Dzięki 18 mln zł unijnych środków z programu Innowacyjna Gospodarka w centrum prowadzone będą badania nad leczeniem wad zastawkowych serca, niewydolności serca oraz w zakresie zaburzeń krzepnięcia.