Trwa ładowanie...
04-06-2004 06:26

Starsza pani mówi po japońsku



77-letnia Alicja Wasilewska od 5 lat uczy się języka japońskiego. To najpilniejsza uczennica w sekcji językowej Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Starsza pani mówi po japońskuŹródło: Ex.Ilustrowany
d4b369u
d4b369u

– Ile razy do niej dzwonię, to siedzi akurat nad japońskim – mówi Laryssa Kołnierzak, również członkini ŁUTW.

– Zafascynował mnie ten język i kultura Japonii – opowiada Alicja Wasilewska. – Zaczęłam chodzić na lektorat, żeby zacząć coś zupełnie od początku. Trochę dla zabicia czasu. Naukę japońskiego traktuję jak gimnastykę umysłu. To lepsze niż rozwiązywanie krzyżówek.

Pani Alicja jest w grupie dla zaawansowanych. Posiada już dwa świadectwa, wykaligrafowane oczywiście japońskimi znaczkami, potwierdzające znajomość tego trudnego języka.

– Co jakiś czas musimy zdawać egzaminy – wyjaśnia.

d4b369u

– W Japonii już bym się nie zgubiła, chociaż na razie się tam nie wybieram, bo przelot jest za drogi.

Większość słuchaczy uniwersytetu bierze udział w kilku sekcjach. Wykłady ogólne z kultury, sztuki, historii, biologii, astronomii i filozofii odbywają się dwa razy w tygodniu. W sekcji turystycznej, gimnastycznej i językowej raz na tydzień.

Najważniejszym zadaniem uniwersytetu jest aktywizacja ludzi starszych. Wielu z nich i bez tego mogłoby rozlicznymi zajęciami zawstydzić niejednego młodego człowieka.

– Nie brakuje u nas 90-latków, którzy malują, pływają i chodzą po górach – mówi Ryszard Bonisławski, łódzki przewodnik, prowadzący sekcję turystyczną.

Słuchaczem Uniwersytetu Trzeciego Wieku może zostać każdy emeryt i rencista. Wczoraj ŁUTW obchodził 25-lecie istnienia. Na początku zrzeszał około 300 osób. W tej chwili jest ponad tysiąc słuchaczy.

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj