PolskaSpada zainteresowanie Polaków historią

Spada zainteresowanie Polaków historią

Spada zainteresowanie Polaków historią. Po
2006 r., gdy 29% Polaków deklarowało duże lub bardzo duże
zainteresowanie przeszłością, 2008 r. przynosi jego spadek o 15% - informuje, na podstawie danych Pentora, "Gazeta
Wyborcza".

Pentor sprawdził też, jakie rocznice powinno się obchodzić. Pytanie było otwarte, każdy mógł podać dowolną datę. Zwyciężył 11 Listopada, który jeszcze u progu III RP miał tylko 26% zwolenników, a teraz ma 43% głosów.

Według dziennika, w pamięci Polaków zatarły się wydarzenia dawniejsze. W latach 60. ważna była np. rocznica bitwy pod Grunwaldem. Teraz nikt o niej nie wspomina. Wyjątkiem jest Konstytucja 3 maja, o której wspomina dziś 19% badanych.

Na szerszą skalę nie zaistniała żadna rocznica związana z walką z komunizmem. - Nie wiadomo, jaką przyjąć datę: niektórzy wskazują na początek pontyfikatu Jana Pawła II, inni na powstanie Solidarności, inni na Okrągły Stół, a dla jeszcze innych przełomową datą jest 4 czerwca 1989 r. i w miarę wolne wybory. A może dzień, w którym Joanna Szczepkowska w telewizji ogłosiła koniec komunizmu? - wyjaśnia na łamach gazety socjolog Piotr Kwiatkowski z Pentora.

W artykule powoływano się na dane CBOS z 1987 r. Pentora z roku 2006 i 2008. Nie wskazano, na jakiej próbie były przeprowadzone.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)