Trwa ładowanie...

Sondaż WP: skok poparcia dla Platformy

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się pod koniec lutego, wygrałaby je Platforma Obywatelska, na którą oddałby swój głos co drugi Polak - wynika z najnowszego sondażu Wirtualnej Polski przeprowadzonego przez Gemius. Na drugim miejscu w rankingu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość, na które chce głosować 16% ankietowanych.

Share
Sondaż WP: skok poparcia dla Platformy
Źródło: PAP
dny52j5

Platforma, którą popiera 47% ankietowanych, po gwałtownych spadkach sprzed 2 tygodni, zyskała aż 11% poparcia. PiS z kolei stracił 3 punkty procentowe.

W Sejmie znalazłoby się jeszcze SLD, na które chciałoby zagłosować 5% Polaków. Notowania ugrupowania Grzegorza Napieralskiego pogorszyły się o 3 punkty procentowe. Koalicyjny PSL zanotował spadek aż o 6 punktów i z 2-procentowym poparciem znalazłoby się poza parlamentem.

dny52j5

Oprócz PSL, poza Sejmem znalazłyby się jeszcze: LPR z 4-procentowym poparciem, UPR, Demokraci.pl - po 2%, Samoobrona i SDPL - 1%. 5% ankietowanych wybiera inną partię, a 15% jeszcze nie wie, na kogo będzie głosować.

Powyższe dane dotyczą ogółu społeczeństwa. W społeczności Internautów PO wybiera 39% ankietowanych (wzrost o 4%), podczas gdy PiS - 13% (spadek o 1%). Internauci wprowadziliby do Sejmu również SLD z 7-procentowym poparciem (bez zmian).

Jeśli chodzi o notowania premiera, wciąż ilość ankietowanych oceniających jego pracę negatywnie jest większa niż liczba ocen pozytywnych. O wypełnianiu przez Donalda Tuska obowiązków premiera Donalda Tuska z aprobatą mówi 41% badanych (tylko 2% Polaków ocenia jego funkcjonowanie zdecydowanie dobrze). Złe zdanie o pracy premiera ma 46% Polaków, z czego aż 19% - zdecydowanie złe. W porównaniu z badaniem sprzed dwóch tygodni odsetek badanych dobrze oceniających pracę Donalda Tuska nie zmienił się, a udział respondentów negatywnie wypowiadających się o funkcjonowaniu gabinetu Tuska wzrósł o 4%.

Prawie co trzeci badany (28%) dobrze ocenia działania rządu. To wzrost pozytywnych wskazań o 2%. Negatywne zdanie na temat działalności rządu ma dwie trzecie Polaków (69%) - spadek o 1%.

dny52j5

Prawie dwie trzecie społeczeństwa (60%) ocenia, że prezydent źle wypełnia swoje obowiązki, przy czym jedna trzecia ankietowanych (32%) ocenia pracę prezydenta zdecydowanie źle. Blisko jedna trzecia (32%) wyraża opinię przeciwną. Udział badanych niezadowolonych z pracy prezydenta zmniejszył się o 1%, odsetek osób pozytywnie oceniających pracę Lecha Kaczyńskiego wzrósł z kolei o 2%.

Co piąty Polak pozytywnie wypowiada się o działaniach parlamentu (20%), wciąż jednak dwie trzecie wyborców (57%) ma o Sejmie zdanie negatywne.

Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 17 lutego. Wyniki dla ogółu wyborców to prognozy budowane na podstawie badania reprezentatywnych prób ogólnopolskich. Realizacja badania, na podstawie którego prezentowane są wyniki dla populacji Internautów odbywa się w Internecie. Wielkość próby - 2.500 osób.

Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska

dny52j5

Podziel się opinią

Share
dny52j5
dny52j5
Więcej tematów