PolitykaSondaż: większość Polaków chce ograniczenia kadencji władz samorządowych

Sondaż: większość Polaków chce ograniczenia kadencji władz samorządowych

Ponad połowa Polaków (51 proc.) uważa, że kadencje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast powinny zostać ograniczone do dwóch - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Większość badanych jest również za tym, by zmiany dotyczyły obecnych władz samorządowych.

Sondaż: większość Polaków chce ograniczenia kadencji władz samorządowych
Źródło zdjęć: © PAP

Odmiennego zdania jest 40 proc. badanych. Kolejne 9 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Ograniczenie kadencji władz samorządów to „zdecydowanie dobry pomysł” dla 21 proc. ankietowanych. Jako „raczej dobry pomysł” tę propozycję ocenia 30 proc. respondentów. 16 proc. badanych uważa ją za "zdecydowanie zły pomysł", a 24 proc. za "raczej zły".

Za ograniczeniem do dwóch kadencji pełnienia urzędu wójta, burmistrza i prezydenta miasta opowiada się coraz więcej młodych ludzi, mieszkańców miast od 100 tys. do 500 tys. ludności oraz wsi, a także osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym.

Pomysł ograniczenia kadencji władz samorządowych nie podoba się z kolei osobom w wieku 35-44 lata, mieszkańcom największych miast, osobom z wykształceniem średnim i wyższym, z gospodarstw domowych o miesięcznych dochodach na osobę wynoszących co najmniej 1400 zł.

Z badania wynika również, że ograniczenia kadencji pełnienia urzędu wójta, burmistrza i prezydenta miasta chcą przede wszystkim Polacy identyfikujący się z prawicą. Badani o lewicowych poglądach tego nie popierają, a w elektoratach największych partii politycznych – 64 proc. sympatyków PO.

Czy zdaniem Polaków zmiana w liczbie kadencji powinna dotyczyć wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy obecnie pełnią swoje funkcje? 57 proc. respondentów zadeklarowało, że ograniczenie kadencji powinno dotyczyć władz, które dopiero zostaną wybrane. Przeciwnego zdania jest 29 proc. ankietowanych, a 14 proc. badanych nie umiało odpowiedzieć.

Co więcej, 72 proc. badanych przeciwnych zmianom, uważa, że jeśli zostaną one wprowadzone, to powinny dotyczyć dopiero nowych władz, wybranych w najbliższych wyborach samorządowych. Opinie osób, które popierają propozycję ograniczenia kadencji, są z kolei w tej kwestii podzielone.

Czy wraz z ograniczeniem liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast powinien zostać wydłużony czas jej trwania - z czterech do pięciu lat? Jedynie 9 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco na to pytanie. 34 proc. badanych jest "raczej za" tym pomysłem. 12 proc. respondentów uważa go za „zdecydowanie zły”, a kolejne 28 proc. za "raczej zły”. Zdania w tej sprawie nie miało natomiast 17 proc. pytanych.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 2-9 lutego 2017 roku na liczącej 1016 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Wykorzystano metodę wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (145)