Smog Warszawa - 13 grudnia: umiarkowana jakość powietrza

13 grudnia powietrze nad Warszawą będzie umiarkowanej jakości. Gorsza sytuacja jest w południowych miastach aglomeracji warszawskiej, zaś dużo lepsza w północnych.

Smog Warszawa - 13 grudnia: umiarkowana jakość powietrza
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | Tpsdave

13.12.2018 13:06

Smog Warszawa - umiarkowane powietrze w stolicy

W Warszawie jakość powietrza jest umiarkowana. Według maszyn pomiarowych stężenie smogu jest bardzo podobne w każdej dzielnicy, różnice są minimalne.

W centrum stężenie pyłów PM10 i PM2.5 sięga odpowiednio 60 i 90 procent dopuszczalnej normy.

Nieco lepiej jest w północnych dzielnicach Warszawy, czyli Bielanach i Żoliborzu - tam poziom pyłów PM10 utrzymuje się na poziomie 55 procent, a PM2.5 85 procent dopuszczalnej normy.

Jeszcze lepiej jest na Woli, Bemowie, Mokotowie, Wilanowie i Pradze, ale różnica względem północnych dzielnic jest niewielka. Pyły PM10 nie przekraczają 50 procent normy, ale PM2.5 jest na poziomie powyżej 70 procent.

Najgorsza sytuacja jest na Ochocie, gdzie pyły PM10 sięgają 90 procent dopuszczalnej normy, ale PM2.5 normę już przekroczyły.

W ciągu dnia możliwe jest, że sytuacja ulegnie poprawie. Można wychodzić na zewnątrz bez większych obaw o swoje zdrowie.

Smog Warszawa - najgorsze powietrze na południu aglomeracji

W miastach aglomeracji warszawskiej sytuacja jest różna. W zachodnich miastach powietrze jest bardzo podobnej jakości do tego nad warszawskimi Bielanami.

W Łomiankach stężenie pyłów PM10 i PM2.5 przekraczało odpowiednio 70 i 100 procent dopuszczalnej normy. Nieco lepiej jest w Wołominie, Markach i Legionowie - poziom smogu jest zbliżony do tego w centrum stolicy.

Najgorsza sytuacja jest w okolicach Piaseczna. Tam dopuszczalne normy pyłów PM10 i PM2.5 zostały mocno przekroczone i sięgają poziomu 150 procent, ale w Lesznowoli stwierdza się stan alarmowy - normy zostały przekroczone nawet sześciokrotnie.

Smog – czym jest?

Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami.

Przy sprawdzaniu stężenia smogu zwraca się uwagę na dwa pomiary – PM2.5, czyli aerozole atmosferyczne, których w powietrzu nad Polską jest dużo, a także PM10 – są to substancje toksyczne związane z procesami spalania.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)