Trwa ładowanie...

Słynny morderca znów trafi na obserwację psychiatryczną

Norwescy psychiatrzy postanowili ponownie przebadać Andersa Breivika, który w lipcu ubiegłego roku zamordował 77 osób w dwóch atakach terrorystycznych. Ma on ponownie być poddany obserwacji psychiatrycznej - poinformował sąd w Oslo.

Share
Słynny morderca znów trafi na obserwację psychiatryczną
Źródło: AFP, fot: Police
d194h7e

Pierwsze badanie przeprowadzone przez psychiatrów wykazało,że Breivik jest chory, co oznacza, że nie może odpowiadać za swoje czyny. Po fali krytyki jaką wzbudziło to orzeczenie, sąd w Oslo wyznaczył dwóch innych psychiatrów, by wydali drugą opinię.

"Umieszczenie pod obserwacją w placówce psychiatrycznej uznano w tym przypadku za konieczne, aby w możliwie najlepszy sposób nakreślić jego zachowanie i sposób funkcjonowania po czasie i w kontakcie z innymi ludźmi" - piszą dwaj psychiatrzy w liście ujawnionym przez sąd.

"Mimo że Breivik będzie odizolowany od innych pacjentów, jego zachowanie przyniesie cenne informacje" - twierdzą psychiatrzy. Ich zdaniem, powinien być obserwowany przez trzy lub cztery tygodnie, najlepiej w pilnie strzeżonym szpitalu Dikemark, na południowy zachód od Oslo.

d194h7e

Sąd w Oslo podejmie decyzję w tej sprawie w przyszłym tygodniu. W końcu listopada po 36 godzinach rozmów z Breivikiem pierwsi dwaj psychiatrzy doszli do wniosku, że cierpi on na paranoidalną schizofrenię. Specjaliści, którzy badali go później mają ujawnić swoją opinię 10 kwietnia, mniej niż tydzień przed przewidywanym początkiem jego procesu.

22 lipca 2011 roku Anders Breivik twierdząc, że prowadzi krucjatę przeciw "inwazji muzułmanów" w Europie, podłożył bombę w samochodzie przed budynkami rządowymi w Oslo. W wyniku wybuchu zginęło osiem osób. Po eksplozji udał się na wyspę Utoya i w policyjnym przebraniu z zimną krwią zastrzelił 69 osób, głównie młodych ludzi - uczestników obozu młodzieżówki partii rządzącej.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d194h7e

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d194h7e
d194h7e
Więcej tematów