Katowice. Miasto wybuduje nowy dom kultury. Będzie też park
Wiadomo jak będzie wyglądał nowy miejskiego domu kultury. Ma powstać w rejonie ulic Kwiatkowskiego i Grabskiego, na osiedlu Witosa w Katowicach. W pierwszej kolejności powstanie budynek, a w dalszym etapie park wokół niego.
Projekt przygotowała firma Blank Architekci. - Dzięki budowie miejskiego domu kultury zwiększy się oferta kulturalna i rekreacyjna w tej części Katowic. W tej sprawie rozmawialiśmy z mieszkańcami, by to oni powiedzieli, jakie mają oczekiwania wobec domu kultury i parku – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Katowice. Nowoczesne wyposażenie domu kultury
Głosy mieszkańców stały się podstawą do stworzenia koncepcji tego miejsca. W domu kultury będą: sala wielofunkcyjna, wytłumiona akustycznie na potrzeby organizowania imprez i wydarzeń kulturalnych, ze sceną i widownią na ok. 200 miejsc siedzących wraz z ekranem, nagłośnieniem, oświetleniem, multimediami i kurtyną, hol, w którym będzie możliwa organizacja wystaw, z systemami podwieszania i podświetlania, ]sala baletowa z parkietem, lustrami, nagłośnieniem, garderobami, sanitariatami z prysznicami, sala taneczno-ruchowa, dwie sale zajęciowe np. do nauki gry na instrumentach, sala do organizacji spotkań, pracownia plastyczna z pomieszczeniem magazynowym, pracownia ceramiczna z piecem do wypalania ceramiki oraz pokój dla matki z dzieckiem.
Wyposażenie domu kultury pozwoli na organizację imprez plenerowych. Do dyspozycji organizatorów wydarzeń będzie zadaszona scena plenerowa, nagłośnienie, oświetlenie, a także ławy, krzesła i namioty. Ponadto dzięki wyposażeniu w ekran dmuchany, projektor, leżaki i pufy możliwa będzie organizacja plenerowych projekcji filmowych.
W nowym budynku MDK będzie także działać Klub Seniora oraz Rada Jednostki Pomocniczej nr 8 Osiedla Witosa. Na terenie wokół budynku zostanie zainstalowany monitoring, pojawią się miejsca postojowe, chodniki i oświetlenie
Katowice. MDK będzie częścią parku
Mający powstać budynek MDK zostanie wkomponowany w nowy park miejski. W planach jest utworzenie ogrodów społecznych, ścieżek pieszo-rowerowych, ścieżek edukacyjnych o charakterze przyrodniczo-historycznym, montaż urządzeń fitness, elementów małej architektury, czyli ławek, koszy na śmieci i oświetlenia. Na terenie parku planowana jest również możliwość zbierania deszczówki przeznaczonej do podlewania roślin, a także wykorzystania ekologicznych form nawadniania, m.in. suche rzeki i suche oczka wodne.
Budynek MDK i teren parku będą w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Realizacja inwestycji zostanie podzielona na dwa etapy. W pierwszym powstanie budynek, w kolejnym park. Ogłoszenie przetargu na roboty w pierwszym etapie jest planowane w pierwszym kwartale 2022 r., a wykonawca będzie miał 15 miesięcy na ich zakończenie.