Trwa ładowanie...

Sinice przejmują Bałtyk! W tych miejscowościach nie popływacie

Rozkwit sinic nad Bałtykiem. Zakaz kąpieli, jak wynika z informacji służb, obowiązuje w 11 nadmorskich kąpieliskach. Najgorsza sytuacja jest w Sopocie.

Share
Sinice w Bałtyku. Sopot wyłączony z kąpielsik Sinice w Bałtyku. Sopot wyłączony z kąpielsik Źródło: East News, Pixabay, fot: WOJCIECH STROZYK
d4jpx2y

Pod wpływem upałów, które od kilku dni wiszą nad Polską, następuje stopniowy zakwit sinic nad Bałtykiem. Te zaczęły przejmować nadmorskie kąpieliska na Pomorzu.

Sinice nad Bałtykiem. Kąpieliska zamknięte. Najgorzej w Sopocie

Obecnie, jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, na Pomorzu sinice zakwitły w okolicach 11 kąpielisk. Najgorsza sytuacja jest jednak w Sopocie.

"Sinice zakwitły na wszystkich ośmiu kąpieliskach zlokalizowanych w Sopocie" - czytamy w komunikacie GIS.

Leszek Miller o Przemysławie Czarnku: fanatyk religijny

Bałtyk z sinicami. Pierwsze zakazy kąpieli już od wtorku

Poza Sopotem zakwit sinic odnotowano na kąpieliskach w Gdyni Śródmieście, Gdyni Redłowie oraz w Stegnie. Na wszystkich tych kąpieliskach, zgodnie z wytycznymi GIS, obowiązuje zakaz kąpieli.

d4jpx2y

Sinice kwitną zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Kiedy temperatury są wysokie, mają idealne warunki do rozkwitu. Zmorą urlopowiczów nad Bałtykiem stały się na początku XXI wieku.

Sinice są niebezpieczne. GIS ostrzega

Jak ostrzega GIS, kontakt z sinicami może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

To oczywiście "najmniej uciążliwe" dolegliwości. Sinice mogą oddziaływać także na nasz układ nerwowy. Długotrwały kontakt z nimi może skutkować porażeniem mięśni, a nawet uduszeniem, co jest skutkiem niewydolności oddechowej.

d4jpx2y

Na zgubny wpływ sinic najbardziej narażone są dzieci. Po kontakcie z wodą, w którym kwitną sinice, należy skontaktować się z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4jpx2y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jpx2y
d4jpx2y
Więcej tematów