ŚwiatSiergiej Ławrow: próby izolowania Rosji nie przyniosą rezultatu

Siergiej Ławrow: próby izolowania Rosji nie przyniosą rezultatu

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w Moskwie, że wszelkie próby izolowania jego kraju nie przyniosą rezultatu. Oskarżył on również Stany Zjednoczone o dążenie do dominacji w świecie.

Siergiej Ławrow: próby izolowania Rosji nie przyniosą rezultatu
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | SERGEI ILNITSKY

Ławrow uczynił to podczas swojej dorocznej konferencji prasowej, odnosząc się do orędzia o stanie państwa wygłoszonego ostatniej nocy przez prezydenta USA Baracka Obamę. W wystąpieniu tym Obama oznajmił, że w wyniku zachodnich sankcji Rosja jest izolowana, a jej gospodarka - w ruinie.

- Amerykanie obrali kurs na konfrontację. Absolutnie bezkrytycznie oceniają własne postępowanie. Przemówienie prezydenta Obamy pokazało, że ich filozofia sprowadza się do konstatacji: "Jesteśmy numerem jeden. Wszyscy pozostali powinni to rozumieć" - powiedział.

Szef dyplomacji Rosji zauważył zarazem, że Stany Zjednoczone nie są w stanie w pojedynkę rozwiązać żadnego z problemów światowych. Zaznaczył, że Moskwa wzywa Waszyngton do wznowienia równoprawnego dialogu - tak w kwestiach dwustronnych, jak i globalnych.

"Konieczny dialog między Kijowem i Donbasem"

Komentując sytuację na Ukrainie, Ławrow podkreślił, że konieczny jest bezpośredni dialog na wszystkie tematy między Kijowem i Donbasem. Oświadczył, że temu powinny być podporządkowane negocjacje we wszystkich formatach, w tym normandzkim, czyli z udziałem przedstawicieli władz Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji.

Minister spraw zagranicznych Rosji zadeklarował, że Moskwa poprze wszelkie formaty negocjacji w sprawie zażegnania konfliktu na Ukrainie, które zaakceptują strony konfliktu, jednak nie widzi sensu w ich mnożeniu.

Ławrow powiedział to indagowany o ewentualne rozszerzenie o Polskę składu uczestników rozmów na temat uregulowania konfliktu na Ukrainie. - Nie mamy nic przeciwko ewentualnemu rozszerzeniu grona uczestników rozmów. Ważna jest jednak wartość dodana, jaką mogą wnieść poszczególni uczestnicy w proces uregulowania - wskazał.

- Najważniejsze jest, by propozycje zmiany formatów nie były wykorzystywane do odwracania uwagi od istoty sprawy. A ta sprowadza się do tego, że Ukraina stoi wobec konieczności przezwyciężenia głębokiego kryzysu będącego wynikiem przewrotu państwowego - skonstatował minister mając na myśli pozbawienie władzy w lutym 2014 roku prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

W ocenie Ławrowa, kluczowe znaczenie ma obecnie powstrzymanie rozlewu krwi. - Wszystko, co może zrobić Polska, inne kraje Unii Europejskiej, niekoniecznie w charakterze uczestnika jakiegoś nowego formatu, zostanie przez nas przyjęte z zadowoleniem - oświadczył.

Nawiązując do wyznaczonego na środowy wieczór w Berlinie kolejnego spotkania w formacie normandzkim na szczeblu ministrów spraw zagranicznych, Ławrow zapowiedział, że Rosja będzie zabiegać o to, by Niemcy i Francja wykorzystały swój wpływ na Kijów do niedopuszczenia do powrotu sytuacji na wschodzie Ukrainy do scenariusza wojennego. - Będziemy wnioskować o uznanie niezwłocznego wstrzymania ognia za priorytet - wskazał.

Jako "niepoparte dowodami" określił minister informacje o obecności rosyjskich wojsk na południowym wschodzie Ukrainy. - Za każdym razem mówię: jeśli z takim przekonaniem to utrzymujecie, to przedstawcie fakty. Jednak faktów nikt przedstawić nie może lub nie chce - oznajmił.

Szef dyplomacji Rosji również zauważył, że dostarczanie przez kraje zachodnie broni armii ukraińskiej jest sprzeczne z międzynarodowymi porozumieniami. Ławrow dodał, że dostawami broni na Ukrainę zajmują się "niektórzy sąsiedzi Rosji spośród krajów NATO i Unii Europejskiej". - Uważamy, że dostawy broni do strefy konfliktu są sprzeczne z kodeksami UE i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) - powiedział.

Ławrow zadeklarował także, że jego kraj jest zainteresowany rozwojem współpracy z UE. - Trzeba przezwyciężać wszystkie problemy, powstałe wskutek kryzysu na Ukrainie - wskazał. Minister oświadczył, że Moskwa gotowa jest też do współpracy z NATO, "jeśli partnerzy się opamiętają i pójdą na równoprawny dialog". Zdaniem ministra Sojusz Północnoatlantycki wybrał konfrontacyjną drogę, zrywając wszelkie kontakty z Rosją.

"Nie zapomnimy tragicznych stronic II wojny światowej"

Pytany o nieobecność prezydenta Rosji Władimira Putina na uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, rosyjski minister oznajmił że "nie było oficjalnego zaproszenia, a był jedynie list od dyrekcji muzeum i komitetu oświęcimskiego". - Na takie zaproszenie można nie odpowiadać - powiedział.

Ławrow zapowiedział jednak, że Rosja będzie reprezentowana podczas uroczystości rocznicowych. - Nigdy nie zapomnimy tych tragicznych, a jednocześnie heroicznych stronic II wojny światowej - podkreślił. - Kilka lat (w muzeum) w Oświęcimiu wspólnie z polskimi kolegami otworzyliśmy rosyjską ekspozycję. Godnie odzwierciedla ona wkład Rosji w wyzwolenie tego obozu koncentracyjnego. Jesteśmy wdzięczni dyrekcji muzeum za troskliwy stosunek do naszej wspólnej pamięci historycznej - oświadczył.

Minister oznajmił też, że Rosja docenia to, w jaki sposób w ostatnich dniach w Warszawie i Krakowie obchodzono rocznice wyzwolenia tych miast przez Armię Czerwoną.

Zobacz również wideo: Ławrow: pojawiła się szansa na pokój
Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (298)