Trwa ładowanie...
d2fqcms
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Setki aresztowań w czasie protestów po śmierci Afroamerykanów

• Setki demonstrantów zostało aresztowanych w czasie trwających protestów w stanach Luizjana i Minnesota przeciwko brutalności policji
• W tych stanach policjanci zabili w czasie interwencji dwóch Afroamerykanów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Setki aresztowań w czasie protestów po śmierci Afroamerykanów
(AFP)
d2fqcms

Po wydarzeniach w Luizjanie i Minnesocie w czwartek wieczorem w czasie protestów w Dallas w Teksasie czarnoskóry Micah Johnson, nazywany przez amerykańskie media snajperem, zastrzelił pięciu białych policjantów. W czasie negocjacji z władzami powiedział, że chce zabijać "jak najwięcej białych, szczególnie funkcjonariuszy".

W sobotę wieczorem i niedzielę nad ranem 102 demonstrantów aresztowano w St. Paul w Minnesocie. Na przedmieściu St. Paul, w Falcon Heights, policjant zastrzelił w środę 25-letniego Philando Castilego. Ponad stu protestujących zatrzymano w Baton Rouge w Luizjanie, gdzie od kul policjantów dzień wcześniej zginął czarnoskóry Alton Sterling.

Policja twierdzi, że protestujący w St.Paul i Baton Rouge obrzucali funkcjonariuszy kamieniami oraz koktajlami Mołotowa.

d2fqcms

W obu miastach aresztowani to głównie aktywiści ruchu Black Lives Matter (Życie czarnoskórych ma znaczenie), który od dwóch lat piętnuje pochopne używanie broni palnej przez policjantów. Od tego czasu wzrosła liczba zabójstw Afroamerykanów przez funkcjonariuszy podczas zatrzymań. Działacze afroamerykańscy twierdzą, że policjantami powodują uprzedzenia rasowe.

W Baton Rouge aresztowano m.in. jednego z przywódców Black Lives Matter, DeRaya McKessona. Postawiono mu zarzut "zakłócania ruchu na autostradzie". Według policji demonstranci rzucali ciężkie przedmioty z wiaduktu nad autostradą.

Protesty uliczne odbyły się także w innych miastach, m.in. San Francisco, Chicago, Nowym Jorku oraz West Palm Beach i Fort Lauderdale na Florydzie.

Tymczasem władze ujawniły nowe informacje o sprawcy zabójstwa pięciu policjantów w Dallas. Jak powiedział w niedzielę w wywiadzie dla telewizji CNN szef policji w tym mieście David O. Brown, który jest Afroamerykaninem, napastnik planował prawdopodobnie także inne ataki terrorystyczne.

d2fqcms

Ustalono, że 25-letni Micah Johnson przeprowadzał testy z materiałami wybuchowymi i gromadził broń w swoim mieszkaniu. Był weteranem piechoty wojsk lądowych, który walczył m.in. w Afganistanie.

W czasie konfrontacji w czwartek wieczorem, gdy Johnson zastrzelił pięciu funkcjonariuszy - mówił Brown - jego zachowanie wskazywało, że nie jest zrównoważony psychicznie: w rozmowie śmiał się i śpiewał, wygłaszał tyrady przeciw władzom. Na ścianie pomieszczenia, gdzie przebywał w tym czasie, nabazgrał własną krwią litery "R" i "B". Nie wiadomo, co one oznaczały.

Johnson zginął od eksplozji robota pułapki z bombą, wysłanego w jego kierunku przez policję.

Tragiczne wydarzenia w Luizjanie, Minnesocie i Teksasie są od paru dni głównym tematem mediów w USA. W komentarzach pisze się o groźbie "wojny rasowej".

d2fqcms

Podziel się opinią

Share

d2fqcms

d2fqcms
Więcej tematów