PolskaSenat zaakceptował ustawy powodziowe

Senat zaakceptował ustawy powodziowe

Senat jednogłośnie zaakceptował w sobotę dwie ustawy dotyczące usuwania skutków powodzi, przyjęte w piątek przez Sejm. Senatorowie zaaprobowali ustawy bez poprawek.

11.08.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Sejm jednogłośnie uchwalił w nocy z piątku na sobotę ustawy, które ułatwią likwidację skutków powodzi. Posłowie nie zmienili zasadniczo rządowych propozycji. Za ustawą o szczególnych rozwiązaniach prawnych związanych z likwidacją skutków powodzi z lipca i sierpnia 2001 r. głosowało 343 posłów. Tyle samo poparło ustawę o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu.

Możliwość odliczania od podatku strat związanych z powodzią, gwarancja zaopatrzenia poszkodowanych w niezbędne leki - to główne założenia pierwszej ustawy. Zawarte w niej prawo do przyspieszonej amortyzacji oznacza, że firmy będą mogły zaliczyć większe kwoty do kosztów uzyskania przychodów, i w ten sposób pomniejszyć dochód podlegający opodatkowaniu.

Warunkiem skorzystania z udogodnień podatkowych będzie złożenie do końca listopada 2001 r. w urzędzie skarbowym, na terenie którego ma siedzibę firma, oświadczenia o stratach poniesionych w związku z powodzią. Pomoc finansowa na likwidację skutków powodzi do 2002 r. będzie wolna od podatku.

Uzyskanie zgody na wydobywanie kopalin - ma natomiast ułatwić pozyskiwanie niezbędnych do odbudowy materiałów. Pracodawcy uzyskali także możliwość powierzania pracownikowi innego zajęcia niż to, wynikające z umowy o pracę.

Dla rolników wprowadzono specjalne kontyngenty zbożowe - aby ci, którzy stracili plony, mogli otrzymać ziarno z rezerw państwowych. Posłowie nie przyjęli wniosku mniejszości, który umożliwiał zamianę przydziału pszenicy na jej równowartość pieniężną. Poszkodowani rolnicy dostaną więc z Agencji Rynku Rolnego pomoc w naturze - 1 tonę pszenicy na każdy hektar zniszczonych upraw za pierwsze 10 ha i po pół tony za hektar - gdy zalany obszar jest większy niż 10 ha.

Dzięki drugiej ustawie odbudowa i remont uszkodzonych podczas powodzi obiektów wyłączone będą spod normalnej procedury uzyskiwania pozwoleń budowlanych i ustawy o planowaniu przestrzennym. Bez zezwoleń będzie można odbudowywać i remontować budynki do 1000 m sześciennych i do 12 m wysokości, budowle regulacyjne na rzekach i urządzenia wodne, oraz obiekty liniowe, oprócz linii kolejowych. (miz)

sejmpowódźustawy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)