Senat USA uchwalił obniżkę podatków
Senat USA uchwalił w środę proponowaną przez prezydenta Busha generalną obniżkę podatków. Przychody z podatków zmaleją o 1,35 biliona dolarów w ciągu najbliższych 11 lat. Aby ostatecznie doszło do obniżki, Senat musi jeszcze uzgodnić wspólną wersję ustawy podatkowej z Izbą Reprezentantów, która zatwierdziła już swoją ustawę. Ma to nastąpić do najbliższego weekendu.
Chociaż przywódcy Partii Demokratycznej krytykowali do końca prezydencki plan podatkowy jako faworyzujący zamożnych Amerykanów i grożący roztrwonieniem nadwyżki budżetowej, w Senacie głosowało za nim aż 12 Demokratów. Ustawa przeszła stosunkiem głosów 62 do 38.
Na mocy ustawy górny próg 39% zostanie zastąpiony progiem 36%. Dolny próg zmniejszy się z 15% do 12%, a nastepnie do 10%.
Bush chciał początkowo redukcji podatków nawet o 1,6 biliona dolarów, ale w wyniku narad w Kongresie uzgodniono ostatecznie kwotę 1,35 biliona. Częścią planu ma być m.in. jednorazowa obniżka podatku za ten rok, działająca wstecz od 1 stycznia. W zamyśle pomysłodawców będzie ona pełnić rolę stymulatora do zakupów, inwestowania lub zaciągania kredytów, czyli służyć ma rozpędzeniu słabnącej w ostatnich miesiącach gospodarki.(ck)