Scheffer: Ukraina jest potrzebna NATO
Ukraina wnosi ważny wkład w zwiększenie
bezpieczeństwa m.in. uczestnicząc w zwalczaniu terroryzmu -
powiedział sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer,
otwierając na Zamku Królewskim w Warszawie
nieformalne konsultacje NATO-Ukraina.
07.06.2004 | aktual.: 07.06.2004 15:19
Jednodniowe konsultacje przebiegają pod przewodnictwem Scheffera oraz ministra obrony Ukrainy Jewhena Marczuka. Uczestniczą w nich przedstawiciele resortów obrony 26 państw Sojuszu. Są to trzecie nieformalne konsultacje NATO-Ukraina, ale po raz pierwszy organizowane w Polsce. Poprzednie odbywały się w latach 2002 i 2003 w Berlinie i Waszyngtonie.
Uczestnicy obrad omawiają dokonania Ukrainy w reformie jej obronności oraz dyskutują na temat przyszłego zaangażowania Ukrainy w operacje NATO i inicjatywy polityczno-obronne Sojuszu. Ma też zostać podpisane porozumienie między NATO a Ukrainą w sprawie wykorzystania przez Sojusz ukraińskich samolotów.
Otwierając spotkanie sekretarz generalny NATO podkreślił, że Ukraina jest i pozostaje ważnym partnerem NATO m.in. w operacji w Kosowie; przypomniał też, że zapewniła ona transport lotniczy dla operacji w Afganistanie oraz że wysłała swe oddziały do misji w Iraku.
Scheffer zaoferował współpracę Sojuszu w reformowaniu ukraińskiej obronności. Powstała już nawet wspólna grupa robocza. Szef NATO podkreślił wagę reform wewnętrznych na Ukrainie dla jej integracji ze strukturami europejskimi. "Ważne jest wzmocnienie struktur demokratycznych i rządów prawa, bo to podwaliny integracji Ukrainy" - oświadczył Scheffer. Dodał, że NATO bacznie obserwuje przygotowania do jesiennych wyborów prezydenckich na Ukrainie. Poinformował, że sprawy te będą omawiane z prezydentem Leonidem Kuczmą na nadchodzącym szczycie NATO w Stambule.
NATO potrzebuje demokratycznej Ukrainy, a współpraca między nią i Sojuszem może przynieść tylko korzyści - powiedział szef MON Jerzy Szmajdziński podczas otwarcia obrad. Zapowiedział, że Polska jest gotowa dzielić się swoimi doświadczeniami z Ukrainą.
Marczuk podkreślił, że nieformalne konsultacje stały się odrębną częścią praktycznej współpracy między Kijowem i Brukselą. Dodał, iż cieszy się, "że to właśnie Warszawa została wybrana na miejsce naszego tegorocznego spotkania. Warszawa - stolica Polski, która jest naszym starym przyjacielem i wiarygodnym partnerem" - powiedział.