PolskaSąd odpowiada na apel Millera. Chodzi o zmianę nazwy SLD

Sąd odpowiada na apel Millera. Chodzi o zmianę nazwy SLD

Leszek Miller
Leszek Miller
Źródło zdjęć: © East News | Mateusz Grochocki/East News
24.03.2021 12:00

Zdaniem sądu postanowienie, na podstawie którego SLD zmienił swoją nazwę na Nową Lewicę, jest prawomocne od 30 listopada 2020 r. To odpowiedź na apel Leszka Millera, który wskazywał, że zgodnie z internetowym rejestrem partii decyzja wciąż jest nieprawomocna.

Nowa Lewica powstała na drodze połączenia SLD I Wiosny. W ubiegłą środę lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty i przewodniczący Wiosny Robert Biedroń poinformowali, że Sąd Okręgowy w Warszawie doręczył postanowienie dotyczące Nowej Lewicy "ze stwierdzeniem prawomocności". Decyzja sądu pozwala na zwołanie kongresu, na którym dojdzie do wyboru nowych władz i przyjęcia programu.

Na wieść tę w znaczący sposób zareagował były premier Leszek Miller. Napisał w mediach społecznościowych, że "nigdzie nie przechodzi i nie życzy sobie być gdziekolwiek wcielany". Podkreślając, że tym razem "to nie on opuszcza SLD, a SLD opuszcza jego", Miller ogłosił odejście z ugrupowania, któremu niegdyś przewodził.

Sąd odpowiada na apel Leszka Millera. Chodzi o fuzję SLD i Wiosny

- Jeśli rzeczywiście sąd uprawomocni partię Nowa Lewica, to oznacza, że Włodzimierz Czarzasty i jego koledzy skutecznie zlikwidowali SLD i przechodzą do historii jako wielcy likwidatorzy" – mówił z kolei w wywiadzie w RMF FM. Wskazał również, że zgodnie z tym, co figuruje w internetowym rejestrze partii politycznych, postanowienie w sprawie nowej nazwy jest nieprawomocne.

- Chciałem skorzystać z tej okazji i zaapelować do wysokiego Sądu Okręgowego w Warszawie, by zrobił z tym porządek. Nie może być tak, że jednego dnia koledzy ogłaszają tryumfalnie, że ich partia została uprawomocniona, a kilka dni potem dalej jest napisane, że (decyzja) jest nieprawomocna – oznajmił.

Nowa Lewica wpisana do ewidencji partii politycznych. Zmiana nazwy prawomocna

W środę jednak rzeczniczka ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia Sylwia Urbańska poinformowała, że postanowienie jest prawomocne od 30 listopada ubiegłego roku. Sąd wpisu nowej nazwy ugrupowania w ewidencji partii politycznych dokonał 27 stycznia 2020 r.

Sprawa połączenia SLD i Wiosny sięga końca 2019 r., kiedy Konwencja Sojuszu Lewicy Demokratycznej zdecydowała się na zmianę statutu. Zgodnie z zapowiedziami kongres zjednoczeniowy Nowej Lewicy odbędzie się na początku wakacji albo tuż po nich.

Przeczytaj także:

Źródło: PAP

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (50)
Zobacz także