Trwa ładowanie...

Sąd Najwyższy: Andrzej Wróbel jest już sędzią SN

O tym, że Andrzej Wróbel, rozpoczął pełnić urząd na stanowisku sędziego Sadu najwyższego, poinformował we wtorek zespół prasowy SN. Wszystkie warunki zostały spełnione – 24 stycznia prezydent wręczył Wróblowi akt powołania, sędzia złożył ślubowanie i zgłosił się do SN w celu objęcia stanowiska.

Sąd Najwyższy: Andrzej Wróbel jest już sędzią SNŹródło: Forum/Krystian Maj
d3ye7e6
d3ye7e6

- Stosunek służbowy sędziego SN nawiązuje się po doręczeniu mu aktu powołania, złożeniu ślubowania i zgłoszeniu w celu objęcia stanowiska. Wszystkie te czynności zostały zatem dopełnione i pan Andrzej Wróbel pełni urząd na stanowisku sędziego SN. Uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie ma zatem znaczenia dla zrzeczenia się urzędu przez sędziego TK, a jedynie pozwala na obsadzenie wolnego stanowiska w Trybunale – poinformowała Agata Raczkowska z zespołu prasowego SN.

Raczkowska odniosła się również do rezygnacji Wróbla z urzędu sędziego TK i powrotu do orzekania w SN. - Stwierdzenie przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK wygaśnięcia mandatu ma jedynie charakter deklaratoryjny. Stanowiący podstawę wydania takiej uchwały art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy o statusie sędziów TK nie może być rozumiany jako warunek skuteczności zrzeczenia się urzędu ani podważać skuteczność powołania przez prezydenta RP pana Andrzeja Wróbla na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego – dodała.

Przypomnijmy, że Wróbel wcześniej orzekał w Izbie Pracy. W 2011 roku jako kandydat zgłoszony przez klub SLD został wybrany przez Sejm na dziewięcioletnią kadencję do TK. W połowie grudnia 2016 roku ówczesny prezes TK Andrzej Rzepliński poinformował, że Wróbel chce zrezygnować z funkcji sędziego TK. - Ponieważ tu chodzi o władzę, o Polskę, to powiem, co nie tylko mnie powiedział: że jest zbrzydzony tym, jak się wybiera sędziów, z jaką pogardą wobec procedur i wobec tego, kto może do Trybunału trafiać – tłumaczył wówczas Rzepliński.

Nadal nie wiadomo, czy w sprawie wygaszenia mandatu Andrzeja Wróbla zostanie zwołane Zgromadzenie Ogólne Sędziów albo czy stwierdzenie wygaszenia odbędzie się w jakimś innym trybie.

Obecnie na stronie SN można przeczytać, że sędzia Wróbel orzeka w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych SN, która rozstrzyga ws. ważności wyborów. Na stronie TK natomiast nazwiska Wróbla nie ma w spisie sędziów.

d3ye7e6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ye7e6
Więcej tematów