InnowacjeRzadkie i niezwykłe zjawisko nad polskim niebem

Rzadkie i niezwykłe zjawisko nad polskim niebem

Pogoda w Polsce jest bardzo zmienna - amplituda temperatur jest ogromna, opady pojawiają się nagle i mają różną formę i moc, bywa także bardzo dynamicznie, pogoda potrafi zmieniać się niemal nagle. Istnieją jednak zjawiska, które ciągle zaskakują, ponieważ pojawiają się niezwykle rzadko i do takich należy z pewnością łuk okołozenitalny.

Rzadkie i niezwykłe zjawisko nad polskim niebem
Źródło zdjęć: © Youtube

Wygląda jak odwrócona tęcza - przyzwyczajeni bowiem jesteśmy do półokręgu, którego najwyższy punkt znajduje się dokładnie w połowie. W tym wypadku jest dokładnie odwrotnie - łuk okołozenitalny przybiera formę "uśmiechu", środek półokręgu znajduje się bowiem w najniższym punkcie.

W wielu regionach zachodniej Polski mieszkańcy mogli ostatnio zaobserwować taki właśnie łuk. Niektórzy byli zaskoczeni, donosząc nawet o "nadprzyrodzonych zjawiskach", inni dopatrywali się kosmitów, a co bardziej rozsądni uznali go za "światełka" stanowiące efekt działalności człowieka. Wszyscy jednak się mylili - łuk okołohoryzontalny to zjawisko znane i dobrze opisane, choć rzeczywiście rzadko występujące, po raz pierwszy udało się je sfotografować dopiero w 2007 roku.

Jest to zjawisko typu "halo", a więc obserwowane wokół Słońca, czasem także Księżyca, choć wówczas widoczność jest śladowa. Światło tych obiektów odbija się od osadzonych w przestrzeni kryształkach lodu, czyniąc je widocznym z powierzchni naszej planety. Owe kryształki mają formę sześciokątnych płytek, w których duży kąt powoduje rozszczepianie się wiązki promienia na kilka kolorów (jak w pryzmacie).

Barwy widoczne w łuku okołozenitalnym są jeszcze bardziej wyraźne niż w przypadku tęczy, która jest zjawiskiem zupełnie innego rodzaju - tam bowiem słońce oświetla krople wody w atmosferze. Kropla wody jest jednak znacznie gorszym pryzmatem niż bryłka lodu, w związku z czym łuk okołozenitalny bywa wyjątkowo efektowny wizualnie.

Tak też było w zachodniej Polsce jeszcze kilkadziesiąt godzin temu. Co ciekawe to zjawisko może wystąpić tylko w przypadku gdy słońce znajduje się nad horyzontem nie wyżej niż 32,5 stopni. Stąd w Polsce jest możliwe tylko w okresie zimowym.

Ekstremalną formą łuku okołozenitalnego jest tzw. "łuk Kerna", a więc niezwykle rzadkie zjawisko polegające na tym, że ów łuk przyjmuje formę pełnego okręgu. Jest to jednak sytuacja niezwykle rzadka, a do tego "łuk Kerna" jest niezwykle trudno widoczny bez specjalistycznego sprzętu.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)