Trwa ładowanie...
d1e7820
znicz

Rusza policyjna akcja "Znicz 2004"

O godz. 14 rusza policyjna akcja
"Znicz 2004". Ok. 10 tys. policjantów będzie czuwać nad
bezpieczeństwem osób, które w dniu Wszystkich Świętych i w
Zaduszki odwiedzają groby najbliższych - poinformował PAP Marcin
Szyndler z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji.

Share
d1e7820

W czasie całego weekendu i w poniedziałek, więcej patroli policyjnych będzie na trasach krajowych, wjazdowych i wyjazdowych z miast, a także w pobliżu cmentarzy. Funkcjonariusze będą kierować samochody na przycmentarne parkingi i pomagać kierowcom w miejscach zmiany organizacji ruchu, zazwyczaj w okolicach cmentarzy. W akcji wykorzystywane będą też śmigłowce.

Policjanci będą kontrolować trzeźwość kierowców i przestrzeganie przez nich przepisów drogowych, będą zwracać też uwagę na stan techniczny samochodów i sprawdzać, czy dzieci bezpiecznie podróżują w fotelikach. Jak dodał, na pobłażliwość funkcjonariuszy nie będą mogli liczyć kierowcy przekraczający dozwoloną prędkość lub nieprawidłowo wyprzedzający inne samochody.

Karani będą też piesi m.in. za przechodzenie przez ulicę w niedozwolonych miejscach. "Co druga osoba ginąca w wypadkach w tym okresie to pieszy. Przyczyną wypadków jest natomiast najczęściej nadmierna prędkość samochodów" - podkreślił Szyndler.

Dodał, iż kierowcy powinni pamiętać, że w tym okresie często zmieniają się warunki atmosferyczne, a opady deszczu, mgły i wcześniej zapadający zmrok ograniczają w znacznym stopniu widoczność. Nie bez znaczenia są też opadające na drogi mokre liście, które powodują, że miejscami jest ślisko.

d1e7820

Zaplanujmy podróż. W tym roku jest okazja, aby rozłożyć ją na kilka dni - powiedział Marcin Szyndler.

Policja apeluje, aby osoby wyjeżdżające na kilka dni zabezpieczyły swoje mieszkania przed kradzieżą, a tłok w pociągach, środkach komunikacji miejskiej i na cmentarzach mogą wykorzystywać kieszonkowcy.

W ubiegłym roku w okresie Wszystkich Świętych na polskich drogach doszło do 319 wypadków, zginęło 29 osób a 406 zostało rannych. Policja zatrzymała ponad 1000 nietrzeźwych kierowców.

d1e7820

Podziel się opinią

Share
d1e7820
d1e7820
Więcej tematów