PolskaRozwój regionów UE szansą dla nauki polskiej

Rozwój regionów UE szansą dla nauki polskiej

Program rozwoju regionów UE - 13 mld euro w latach 2004-2006 - to wielka szansa dla nauki polskiej. Jak z tej szansy skorzystać zastanawiali się uczestnicy zakończonej w piątek dwudniowej konferencji "Nauka-2002".

17.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nakłady na badania naukowe w Polsce są na bardzo niskim poziomie - 0,7% PKB, gdy w UE osiągają już 2,5% a docelowo w 2010 roku mają dojść do 3%.

Uruchomienie nowych mechanizmów finansowania nauki ma związek z przystąpieniem do UE. Już korzystamy z unijnej kasy. Na badania dostaliśmy więcej niż wynosił nasz wkład. Ponadto korzystamy z wyników badań zarówno naszych jak i zagranicznych partnerów - powiedział prof. Michał Kleiber minister nauki, przewodniczący Komitetu Badań Naukowch na piątkowej konferencji prasowej kończącej "Nauka-2002".

UE uruchamia nowy fundusz strukturalny dla wyrównywania poziomu regionów. W Polsce 15 województw-regionów spełnia kryteria umożliwiające jego wykorzystanie. W województwach będą tworzone regionalne systemy innowacyjności dla wykorzystania tych funduszy. 5 województw, które wygrały konkurs UE - Małopolskie, Wielkopolskie, Górnośląskie, Zachodniopomorskie i Warmińsko- Mazurskie organizuje już takie systemy.

To jest wielka szansa dla nauki polskiej. Rozwój regionalny nie może odbywać się bez wsparcia nauki. Programy rozwoju regionalnego wymagają integracji środowisk naukowych i społeczności lokalnych - powiedział prof. Kleiber.

Dla potrzeb nauki będzie można wykorzystać też sumy uzyskiwane od firm zagranicznych tzw. offsety przy okazji wielkich zamówień rządowych, szczególnie na rzecz obronności. (miz)

naukarozwójpolska
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)