Trwa ładowanie...
rosja
19-10-2016 15:43

Rosja wstrzymała umowę z USA. Nie będzie utylizować plutonu

• Rosja wstrzymała umowę ze Stanami Zjednoczonymi o utylizacji plutonu

• Duma Państwowa przyjęła w tej sprawie stosowną ustawę

• W jej uzasadnieniu wskazano, że to reakcja Moskwy na działania Waszyngtonu

• Zdaniem Rosji "naruszają one strategiczną równowagę sił"

Share
Rosja wstrzymała umowę z USA. Nie będzie utylizować plutonuŹródło: PAP, fot: DPA/Patrick Seeger
d2apc3s

Rosja wstrzymała umowę ze Stanami Zjednoczonymi o utylizacji plutonu. Duma Państwowa, izba niższa rosyjskiego parlamentu, przyjęła odpowiednią ustawę. W uzasadnieniu wskazano, że Moskwa w ten sposób zareagowała na działania Waszyngtonu, które naruszają strategiczną równowagę sił. Wcześniej dekret w tej sprawie podpisał prezydent Władimir Putin.

Agencja TASS przytacza argumenty deputowanych, które przesądziły o przyjęciu ustawy. Są to między innymi: zwiększenie obecności wojskowej NATO w pobliżu granic Rosji, rozbudowa systemu tarczy antyrakietowej, wspieranie ukraińskiej armii oraz podjęcie szeregu działań szkodzących rosyjskiej gospodarce.

Moskwa nie wyklucza wznowienia współpracy z Waszyngtonem, ale pod warunkiem, że USA: zrezygnują z antyrosyjskich sankcji, zrekompensują poniesione przez Rosję straty, a także zmniejszą liczebność swoich sił w krajach członkowskich NATO, które graniczą z Federacją Rosyjską.

Umowa o utylizacji plutonu została podpisana w sierpniu 2000 roku. Nakładała ona na Stany Zjednoczone i Rosję obowiązek niszczenia radioaktywnych materiałów, głównie wykorzystywanych w przemyśle zbrojeniowym. Przerobiony pluton miał być wykorzystywany do celów cywilnych.

d2apc3s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2apc3s
d2apc3s
Więcej tematów