Trwa ładowanie...

Reforma edukacji. Były sprzeciwy Polaków, teraz mówią: może zostać

Po protestach czy alarmach o masowych zwolnieniach nauczycieli można było spodziewać się fali krytyki w stronę minister edukacji Anny Zalewskiej. Nadszedł jednak wrzesień i okazuje się, że Polacy wcale nie chcą jej dymisji.

Reforma edukacji. Były sprzeciwy Polaków, teraz mówią: może zostaćŹródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d4fd6mg
d4fd6mg

Polacy nie chcą dymisji minister edukacji Anny Zalewskiej - wynika z sondażu Kantar Public dla OKO.press. 37 proc. pytanych opowiada się za jej dymisją, ale 39 proc. uważa, że powinna pozostać na stanowisku. Różnica między sympatykami a krytykami szefowej resoru edukacji jest niewielka, a niezdecydowani stanowią 24 proc. badanych.

Nieco inaczej przedstawiają się odpowiedzi ankietowanych podzielonych ze względu na płeć. Częściej za odejściem Zalewskiej były kobiety (39 proc.), przeciwko temu było zaś więcej mężczyzn (45 proc.). Co więcej, dymisji Zalewskiej chce też 31 proc. mieszkańców wsi, 29 proc. mieszkańców wschodnich terenów Polski i 32 proc. osób najuboższych (do 1000 tys. zł dochodu netto miesięcznie).
Jak działalność minister edukacji oceniają Polacy podzieleni ze względu na poziom wykształcenia? Ci z wykształceniem podstawowym nie chcą jej odwołania (49 proc.), a ci z wyższym są zdania, że Zalewska powinna odejść (45 proc.).

Szef MON ewidentnie do wymiany

Powodów do zadowolenia z wyników sondażu Kantar Public dla OKO.press nie ma natomiast minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Większość pytanych (57 proc.) uważa bowiem, że szef MSZ jest do wymiany. Tego zdania są zarówno kobiety (54 proc.), jak i mężczyźni (60 proc.). Według 26 proc. respondentów Macierewicz powinien zatrzymać stołek. Niezdecydowani stanowią z kolei 17 proc. wszystkich ankietowanych.

d4fd6mg

Ponadto, częściej za dymisją szefa MON opowiadały się osoby z wyższym wykształceniem (72 proc.). Wśród badanych z wykształceniem podstawowych znaczna część to zwolennicy Macierewicza (41 proc.). Co więcej, odwołania ministra obrony narodowej chce też 48 proc. mieszkańców wsi i 69 proc. mieszkańców miast od 100 do 500 tys. mieszkańców, a także 45 proc. najuboższych osób (dochód netto do 1000 zł miesięcznie) oraz 72 proc. najzamożniejszych (dochód ponad 3000 zł).

Najwięcej zwolenników Macierewicz ma wśród młodych ludzi. Przeciwko jego dymisji jest bowiem aż 45 proc. osób w wieku 18-25 lat. Sondaże został przeprowadzone w dniach 6-7 września 2017 r.

Źródło: oko.press/WP

d4fd6mg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fd6mg
Więcej tematów