Radio Watykańskie: rozszerzenie Unii, to spłacenie długu
Radio Watykańskie nazwało rozszerzenie Unii Europejskiej o 10 nowych państw "spłaceniem
długu moralnego, jaki nagromadził się przez 50 lat zapomnienia o
tych, którzy znajdowali się za żelazną kurtyną".
W komentarzu redakcyjnym podkreślono, że "Polska znajduje się obecnie na etapie tworzenia nowej rzeczywistości społeczno- gospodarczej". Wskazując na różnice w poziomie rozwoju gospodarczego pomiędzy "starymi" a "nowymi" państwami UE zaznaczono, że "dziś kładzione są fundamenty pod lepszą sytuację za 10 lat".
Rozgłośnia watykańska poinformowała o wspólnej modlitwie przedstawicieli chrześcijan, żydów i muzułmanów w sobotę w Dublinie i przytoczyła wypowiedź arcybiskupa Dublina, kardynała Desmonda Connella, który podkreślił, że "wartości Unii Europejskiej mają swoje oparcie w Bogu".
Przedstawiciele trzech religii monoteistycznych opublikowali na zakończenie sobotniego ekumenicznego spotkania w Dublinie wspólny apel skierowany do mieszkańców 25 państw UE o przyczynienie się do budowania w Europie "jedności i sprawiedliwości, pokoju i przebaczenia, życia i miłości", tak aby nasz kontynent był w stanie "budować wielką jedność całej rodziny ludzkiej".
Sekretarz Rady Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej ks. Aldo Giordano przedstawił w Radiu Watykańskim dokument biskupów europejskich zatytułowany "Solidarność duszą Europy".
W dokumencie przedstawiciele episkopatów państw Unii podkreślili, że "chrześcijaństwo jest duszą Europy". "Duszą Unii Europejskiej jest chrześcijaństwo, bo to jest jej historia, jej korzenie i to jest również jej przyszłość" - powiedział ks. Giordano.
W komentarzu redakcyjnym codziennego informacyjnego bloku programowego jezuita o. Ignatio Arregui zaapelował o niwelowanie podziałów na eurosceptyków i eurooptymistów przy budowie wspólnego europejskiego domu.
Watykańska rozgłośnia podkreśliła również, że rozszerzenie UE, oznaczające powstanie jednej z największych demokracji na świecie, jest postrzegane jako przykład do naśladowania przez kraje rozwijające się.
"Nie ma na świecie innej grupy państw zdolnej stanowić tak jasny przykład solidarności, demokracji i poszanowania praw człowieka" - podkreślono w jednym z komentarzy Radia Watykańskiego.