PolskaPSL: zgoda na zniesienie immunitetu, jeśli prokurator krajowy wybierany przez opozycję

PSL: zgoda na zniesienie immunitetu, jeśli prokurator krajowy wybierany przez opozycję

PSL zgodziłoby się na zniesienie immunitetu
parlamentarnego, gdyby opozycja mogła wybierać prokuratora
krajowego - powiedział szef ludowców Waldemar Pawlak.

PSL: zgoda na zniesienie immunitetu, jeśli prokurator krajowy wybierany przez opozycję
Źródło zdjęć: © wp.pl | Konrad Żelazowski

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Przemysław Gosiewski zapowiedział, że jeszcze w kwietniu może trafić do Sejmu projekt dotyczący ograniczenia immunitetu parlamentarnego. Chodzi o to, by immunitet chronił posła lub senatora tylko w sprawach związanych z jego pracą w parlamencie.

Gosiewski przyznał, że inicjatywa ta ma związek z piątkową decyzją Sejmu, który nie uchylił immunitetu posłance SLD Małgorzacie Ostrowskiej, podejrzewanej przez prokuraturę o przyjęcie łapówki - w wysokości co najmniej 155 tys. zł - od jednego z "baronów paliwowych".

Za odebraniem Ostrowskiej immunitetu głosowało 179 posłów, ale większość bezwzględna potrzebna do tego wynosiła 231 głosów. Przeciwko uchyleniu immunitetu było 118 posłów; 100 wstrzymało się od głosu.

Waldemar Pawlak podkreślił, że koalicja dysponuje wystarczająca liczbą głosów, aby uchylić immunitet, ale posłowie nie stawili się na głosowanie w sprawie Ostrowskiej.

Gdzie byli politycy Prawa i Sprawiedliwości - włącznie z premierem - kiedy było głosowanie nad uchyleniem immunitetu pani poseł Ostrowskiej? Byli na wagarach, a teraz wylewają krokodyle łzy. Więc jeżeli chcą uchylić immunitet - tak, zgadzamy się na to, ale pod warunkiem, że prokuratora krajowego będzie powoływała opozycja- powiedział Pawlak.

Wtedy będzie równowaga i zobaczymy, czy politycy PiS będą tacy chętni do znoszenia immunitetu parlamentarnego. Bo to co się dzieje w kraju wymaga naprawdę dużej sprawności działania wymiaru sprawiedliwości, ale nie w takim politycznym, partyjnym dysponowaniu i ściganiu inaczej myślących politycznie - mówił szef ludowców.

Bo takie doświadczenia mieliśmy - mówiąc z pewną przesadą - w gułagu było prawo, ale sprawiedliwości tam nie było, a "kryminalni" pilnowali politycznie myślących inaczej. Nie chcemy do tego dopuścić. Jeżeli koalicja chce znosić immunitet - jesteśmy za, ale pod warunkiem, że prokuratura krajowego będzie wybierała opozycja. I wtedy będzie zdrowa równowaga i myślę, że będzie więcej sprawiedliwości w naszym kraju - stwierdził Pawlak.

Za uchyleniem immunitetu Ostrowskiej głosowało 136 posłów PiS, jeden wstrzymał się od głosu. Głosy w Samoobronie były bardziej podzielone. 12 posłów chciało odebrania jej immunitetu, pięciu miało przeciwne zdanie, a 15 wstrzymało się od głosu. Uchylenia immunitetu Ostrowskiej chciało 26 posłów LPR.

53 posłów PO opowiedziało się przeciwko uchyleniu immunitetu posłance SLD, 62 wstrzymało się od głosu, nikt nie głosował za odebraniem jej immunitetu. Klub SLD głosował jednogłośnie (54) przeciw uchyleniu immunitetu Ostrowskiej. 17 posłów PSL wstrzymało się od głosu, jeden opowiedział się za uchyleniem immunitetu Ostrowskiej, trzech posłów Stronnictwa miało zdanie przeciwne.

Źródło artykułu:PAP
opozycjapslpawlak
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)